Opis
60 lat budowania fundamentów demokracji w Europie znacząco wpłynęło na systemy polityczne i prawne państw członkowskich Rady Europy. Dla wielu z nich szczególne znaczenie miało ostatnie 20 lat, które zaznaczyło się wielkimi przemianami w Europie, w wyniku których Rada Europy otworzyła się na państwa Europy Środkowej i Wschodniej, przyczyniając się do głębokiej ich przebudowy. W konsekwencji stanowiło to niezwykle ważne wsparcie w procesie przystępowania państw Rady Europy do Unii Europejskiej.
Kolejnym wielkim wyzwaniem dla Organizacji był III Szczyt Rady Europy - tzw. Szczyt Warszawski w 2005 r., który nakreślił kierunki działania na XXI wiek. Rada Europy przyjęła konkretny katalog przedsięwzięć w obszarze praw człowieka, demokracji, rządów prawa, bezpieczeństwa obywateli, włączenia społecznego, wspierania dialogu międzykulturowego oraz w sferze instytucjonalnej, a więc współpracy z Unią Europejską, OBWE i ONZ.
Ten niezwykle istotny historycznie okres zaznaczył się dynamicznym rozwojem standardów prawnych w wielu sferach działania Rady Europy.
Postanowiliśmy więc przybliżyć Państwu Radę Europy widzianą przez pryzmat jej miejsca w europejskim systemie instytucjonalnym, standardów oraz zasad funkcjonowania organizacji. Na obraz ten złożyła się praca 21 autorów, zajmujących się od wielu lat problematyką integracji europejskiej, a w szczególności Radą Europy. Należy więc wyrazić przekonanie, że publikacja ta spotka się z Państwa zainteresowaniem i przyczyni się do pogłębienia refleksji nad historyczną, lecz przede wszystkim nad obecną i przyszłą rolą Rady Europy oraz skutecznością jej działania.
Dr Hanna Machińska