Opis
Mamy do czynienia z albumem prezentującym »zwykłą« rodzinną historię warszawskiej pary konspiratorów Armii Krajowej, wywodzących się z normalnej inteligenckiej rodziny, jakich były tysiące: dzieciństwo, młodość, przerwana wojną, konspiracja, powojenne lata. Opowiedziana […] historia zaczyna się w latach II Rzeczypospolitej, kończy po II wojnie światowej, po drodze czytelnik śledzi ich udział w walce o niepodległość w czasie wojny. Oglądając ten album, można dojść do wniosku, że stanowi on swego rodzaju egzemplifikację losu tysięcy warszawskich rodzin.
(z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Mazura)
Materiał przedstawia w formie albumu biografie Ewy Zofii z domu Piaszczyńskiej i Jerzego Stolarskich, przedstawicieli pokolenia urodzonego na początku lat dwudziestych XX wieku w Warszawie, tak mocno naznaczonego przez historię. Życie bohaterów publikacji z jednej strony typowe dla generacji powstańców warszawskich miało oczywiście swój rys indywidualny […]. Autorowi udało się uchwycić oba te aspekty.
Publikacja jest „przykładem, jak wielkie możliwości badawcze i popularyzacji historii kryją domowe archiwa, z których w większości pochodzą zaprezentowane w nim ilustracje. Jak poprzez losy »zwykłych ludzi«, którzy pojawiają się na kartach książek ewentualnie na dalekim planie, można ukazać dzieje pokolenia.
(z recenzji dr. Wojciecha Frazika)