Opis
W Polsce odczuwa się dotkliwy brak opracowań monograficznych dotyczących metodologii pisania prac magisterskich z patrologii. Student wybierający seminarium patrystyczne stawia sobie pytanie: od czego zacząć? Studiuje i pragnie zwieńczyć okres studiów napisaniem pracy magisterskiej. Obiegowe opinie, jakie krążą na temat pracy naukowej, niewiele mu w tym pomagają. W takiej sytuacji skazany jest, niemal wyłącznie, na uwagi oraz instrukcje profesora prowadzącego seminarium naukowe z patrologii. Wspomnianą lukę wypełnia ta oto, najnowsza książka ks. Franciszka Drączkowskiego.
Publikacja pełniąca rolę swego rodzaju poradnika, prowadzi studenta krok po kroku pomagając mu przebrnąć przez trudy pisania pracy magisterskiej. Autor, ks. F. Drączkowski pełniący funkcję kierownika Katedry Patrologii Greckiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, wykorzystał w tej książce bogate doświadczenie promotora przeszło 160 prac magisterskich i 9 rozpraw doktorskich. Dzięki temu w przygotowanym przez niego poradniku student znajdzie cenne uwagi dotyczące procesu powstawania pracy naukowej: od decyzji dotyczącej wyboru tematu, poprzez zbieranie materiału, konstrukcję planu pracy, po zasady komponowania tekstu.
Największą jednak zaletą publikacji ks. F. Drączkowskiego jest to że, choć omawia zagadnienia dotyczące warsztatu pracy naukowej studenta patrologii, to tak naprawdę zawarte w niej wskazówki przydadzą się wszystkim magistrantom, niezależnie od dziedziny, w jakiej się poruszają.