Opis
Fakty z życia oraz charyzmat „Biedaczyny z Krakowa” – Świętego Brata Alberta w ujęciu księdza profesora Jana Śledzianowskiego, moralisty, teologa małżeństwa i rodziny, autora licznych publikacji
prasowych i książkowych.
Adam Chmielowski, znakomicie rokujący polski malarz, a także powstaniec styczniowy, oddał Panu Bogu wszystko, szukając Jego oblicza w twarzach sióstr i braci – zapomnianych przez świat i najbardziej opuszczonych. Był i jest nadal dla ubogich oparciem, pocieszeniem i nadzieją – „dobrym jak chleb”, dla pozostałych natomiast, znakiem heroicznej miłości, nie pozwalającym pozostawać obojętnym na potrzeby bliźnich.
„Wielkość Brata Alberta wyraziła się w tym, że potrafił poruszać innych, by nie pozostawali obojętni na los najbardziej opuszczonych, wyzwalając ludzką solidarność i dobroczynność” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, ogłaszając, że rok 2017 jest Rokiem Świętego Brata Alberta (wspólną decyzją polskiego parlamentu i episkopatu).
Odbiorcy
– Osoby wrażliwe na losy bliźnich
– Pragnący zrozumieć sens cierpienia i poświęcenia
– Duszpasterze oraz osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu miłosierdzia i dobroczynności
Dlaczego warto przeczytać tę książkę
Książeczka stanowi doskonałą okazję do odkrycia na nowo charyzmatu apostoła ubogich – św. Adama Chmielowskiego. Autor publikacji ukazuje w niej heroizm życia oraz kontekst historyczno-społeczny Polski przełomu wieków (XIX/XX). Zwięźle przedstawia życie świętego, przybliża ponadto charyzmat Zgromadzenia Sióstr i Braci Albertynów. Ogrzewalnie – pisał Brat Albert – mają się stać „domami, gdzie niższy proletariat, a więc bezdomni ludzie, nędzarze i niedołężni, żebracy, wyrobnicy bez zajęcia znajdą ratunek w swoich ostatecznych potrzebach (…)”.