Opis
Książka stanowi zbiór opracowań powstałych na podstawie referatów Konferencje Izby Adwokackiej we Wrocławiu poświęconych aktualnym oraz projektowanym modelom procedur sądowych, wygłoszonych w grudniu 2012 r. w ramach corocznej, organizowanej już od 6 lat, Konferencji Izby Adwokackiej we Wrocławiu.
Zarówno już przeprowadzone, jak i oczekiwane reformy mają na celu takie ukształtowanie postępowania, aby na wszystkich etapach przebiegało ono sprawniej, stanowiło rzeczywisty spór, w którym sąd byłby jedynie arbitrem, mogło zostać zakończone - w przypadku procesu karnego - dzięki instytucjom o charakterze konsensualnym oraz lepiej zabezpieczało gwarancje procesowe oskarżonego i interesy samego pokrzywdzonego.
Wobec proponowanej, postrzeganej nawet w kategoriach swoistego przełomu, rekonstrukcji postępowania karnego oraz permanentnych w istocie zmian procedury cywilnej nieodzowne staje się nowe spojrzenie na wyłaniające się z tych przekształceń modele oraz ich jak najpełniejsza recepcja przez praktykę wymiaru sprawiedliwości. Zmiany te nakładają bowiem na strony oraz ich przedstawicieli procesowych obowiązki, które z jednej strony miałyby zwiększyć ich wpływ na wynik postępowania w jego głównym nurcie, ale z drugiej - wiążą się z koniecznością większej niż dotychczas aktywności oraz ponadprzeciętnej staranności.