Opis
Miłośnicy judaików tym razem otrzymują od Biblioteki Narodowej wyjątkowy portret przedwojennego żydowskiego Radomia. Kolejny katalog prezentujący żydowskie afisze znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej przedstawia dokumenty z lat: 1919–1920, 1922–1927, 1930, 1931 oraz z roku 1935. Przywołują one bezcenny, bo już nieistniejący, obraz radomskiej społeczności żydowskiej - wraz z jej bogatą aktywnością społeczną i gospodarczą, działalnością charytatywną i sportową, różnorodnością polityczną.
Dwujęzyczne, polsko-angielskie wydawnictwo stanowi swoistą kontynuację cyklu publikacji BN, w którym dotychczas ukazały się: Afisz żydowski w II Rzeczypospolitej; Dokumenty życia społecznego Żydów polskich (1918-1939) w zbiorach Biblioteki Narodowej; Żydowskie druki ulotne w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej, t. I i II; Palestyna w żydowskich drukach ulotnych wydanych w II Rzeczypospolitej; Żydowska Łódź na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej; Afisze Żydów lubelskich wydane w latach dwudziestych XX wieku, Społeczeństwo żydowskie Łukowa na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej oraz Żydowski Zamość na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej.
Publikacja obejmuje 129 dokumentów, wybranych i zreprodukowanych ze zbiorów BN. Z uwagi na fakt, iż każdy z ocalonych druków obrazujących cząstkę życia unicestwionego społeczeństwa żydowskiego ma duże znaczenie dla współczesnych historyków, autorki dołączyły do katalogu pewną liczbę ogłoszeń w mniejszych formatach, a spełniających tę samą rolę, co afisze.