Opis
„Analiza informacji w służbach policyjnych i specjalnych” jest pracą zbiorową, obejmującą szeroki przegląd zagadnień, ulokowanych we współczesnym nurcie tzw. intelligence-led policing, czyli formy działalności policji i służb specjalnych, realizowanej z akcentem na pozyskiwanie i przetwarzanie wiedzy.
Oczywiście, gromadzenie wiedzy zawsze było celem służb bezpieczeństwa, ale współczesne metody jej wykorzystywania, w sytuacji faktycznego zaniku przeszkód czasoprzestrzennych, z jednoczesnym zastosowaniem osiągnięć informatyki, logiki i innych nauk, nabiera zupełnie nowego charakteru, nieporównywalnego z metodami dawniejszymi.
Kluczową kwestią intelligence-led policing jest analiza informacji, czyli zespół procedur, zmierzających do wzbogacenia uzyskanej wiedzy o wartość dodaną, wpływającą na wzrost efektywności działania służby. Książka zawiera omówienie teoretycznych podstaw analizy informacji oraz jej praktycznych zastosowań w ściganiu przestępczości kryminalnej, finansowej i skarbowej, a także w zwalczaniu terroryzmu, w kontrwywiadzie i wywiadzie. Praca stanowi więc swego rodzaju uzupełnienie i rozwinięcie podręcznika kryminalistyki.
Książka może też zainteresować polityków, działaczy samorządowych, dziennikarzy i wszystkich tych, dla których gromadzenie i zrozumienie informacji jest warunkiem profesjonalnej skuteczności. Warto dodać, że w najbardziej rozwiniętych krajach świata analiza informacji stała się odrębnym kierunkiem studiów akademickich, a najlepiej wykształceni analitycy zaliczani są do świetnie opłacanej elity sztabów doradczych w instytucjach państwowych i organizacjach gospodarczych.