W pierwszej części Anatomii emocjonalnej autor przedstawia embriologię, powstawanie kształtu ludzkiego ciała. Molekuły i komórki tworzą skupiska, które następnie tworzą war-stwy, tuby, tunele i kieszenie, nadając strukturę życiu w płynnej formie i tworząc przestrzeń dla ludzkiej świadomości. Dany kształt ulega zmianie pod wpływem historii emocjonalnej znaków odciśniętych przez miłość i rozczarowania, zagrożenia i napaści, wyzwania i stresy ludzkiej egzystencji.
W pozostałej części książki Keleman prezentuje cztery podstawowe wzorce zaburzeń so-matycznych – wzorzec sztywny, zwarty, nabrzmiały i zapadnięty – opisuje sposób, w jaki funkcjonują i pokazuje możliwość zmiany. Życiowe wyzwania i indywidualne na nie reakcje tworzą kształty używane do wyrażania pobudzenia, potrzeb, miłości, troski oraz seksualności. Te uczucia są podstawą związków międzyludzkich i społecznych.
Anatomia emocjonalna wraz z 120 ilustracjami i towarzyszącym im tekstem jest bezcenna zarówno dla osób zajmujących się pomocą innym, jak również dla każdego zainteresowanego swoim ciałem i wpływem doświadczanych emocji na jego kształt.