Opis
Potężne źródło wiedzy o budowie komputerów PC
Procesory
Zarządzanie pamięcią
Magistrale i złącza
Obsługa urządzeń zewnętrznych
Komputer to skomplikowany organizm, a znajomość anatomii współczesnych pecetów to wiedza niezbędna każdemu serwisantowi, programiście i projektantowi urządzeń współpracujących z komputerami. Informacje te przydają się także zwykłym użytkownikom komputera, którzy próbują samodzielnie dociec przyczyn nieprawidłowego działania sprzętu i sprawnie się z nimi uporać. Niestety, szczegółowe dane o komponentach peceta są nie tylko trudno dostępne, ale przede wszystkim rozproszone w wielu dokumentach, specyfikacjach i schematach.
Książka "Anatomia PC" to kompletne opracowanie zawierające informacje o architekturze komputerów PC i ich komponentów. Jedenaste już wydanie tej klasycznej i cieszącej się ogromną popularnością pozycji jest -- podobnie jak poprzednie -- prawdziwym kompendium wiedzy o współczesnych pecetach, opisującym zarówno rozwiązania klasyczne, jak i nowości z ostatnich miesięcy. Dzięki tej książce poradzisz sobie ze wszystkimi problemami sprzętowymi, zdiagnozujesz usterki i zaprojektujesz urządzenia poprawnie współpracujące z komputerem.
"Anatomia PC. Wydanie XI" opisuje zagadnienia takie, jak:
mikroprocesory rodziny x86 wraz z najnowszymi Intel Core 2 oraz AMD Athlon/Opteron/Phenom;
koprocesory i rozszerzenia, takie jak MMX, 3DNow, SSE, SSE2 i HT;
procesory dwurdzeniowe;
architektury komputerów PC XT, AT, 386, 486 i Pentium, systemów jedno- i wieloprocesorowych oraz komputerów przenośnych;
układy pamięciowe stosowane w komputerach PC (SIMM, DRAM, SDRAM, DDR, DDR2, DDR3) oraz zasady ich obsługi;
chipsety Intel, VIA, SiS, i865/875, obsługa przerwań, magistrala PCI i kanał DMA, mostkowanie PCI-E -- AGP;
obsługa stacji dyskietek i dysków twardych (organizacja i odczyt danych, praca kontrolera, macierze RAID);
złącza ATA, SCSI i FireWire;
karty grafiki, przetwarzanie obrazu, kompresja MPEG, generowanie grafiki 3D, magistrala AGP oraz złącze PCI Express 2.0;
najnowsze układy graficzne;
obsługa klawiatury;
złącza szeregowe, równoległe, USB i IrDA;
system oszczędzania energii;
nośniki optyczne, w tym HD-DVD;
karty dźwiękowe;
sieci i technologia BlueTooth;
zasilacze awaryjne;
BIOS.
Ponadto w książce znajdziesz informacje o diagnozowaniu usterek komputera za pomocą Linuksa, opisy mikroprocesorów firm Intel, AMD i Cyrix (w tym także najnowszych jednostek 64-bitowych) oraz adresy witryn internetowych producentów sprzętu i oprogramowania diagnostycznego.