Opis
Podobno nie ma ludzi niezastąpionych, ale na wypełnienie pustki, jaką pozostawiła po sobie Jagoda, czyli prof. Anna Podhajska, przyjdzie nam czekać bardzo długo. Z perspektywy czasu widać coraz wyraźniej, jak niezwykłą i wyjątkową była kobietą. Zaskakiwała kreatywnością i niespożytą energią. Skoncentrowana na pracy naukowej i dydaktycznej, jednocześnie poświęcała wiele uwagi i czasu rodzinie. Obdarzona wielkim talentem i pasją dydaktyczną, była pełna empatii dla studentów, którzy Ją uwielbiali. Miała niezwykły dar zjednywania sobie ludzi, zarażania ich pasją i chęcią działania bez problemu przekonywała ich do swoich licznych projektów. Wyróżniała się wielką wrażliwością na potrzeby wszystkich swoich współpracowników, ciągłą gotowością do pomocy, na co nie szczędziła czasu, trudu i pieniędzy.
Ukochanym dzieckiem Profesor Anny Podhajskiej był utworzony z Jej inicjatywy Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie UG i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Wydział, jako jednostka unikatowa, jedyna w Polsce, która kształci w zakresie biotechnologii w oparciu o dwie uczelnie wyższe, wykształcił już kilkuset magistrów biotechnologii i wypromował kilkudziesięciu doktorów. Podnosząc ciągle jakość kształcenia, ze szczególnym naciskiem na aspekty medyczne, stwarza studentom jak najdogodniejsze warunki wkraczania w świat szeroko pojętej biotechnologii.
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnikom powstała z potrzeby serca. Chcieliśmy, w ten sposób, przynajmniej częściowo, wypełnić pustkę po odejściu Profesor Anny Podhajskiej. Mamy nadzieję, że publikacja ta przybliży postać jej bohaterki tym wszystkim, którzy nie mieli okazji poznać Jej tak blisko i utrwali wśród potomnych pamięć o tej wybitnej kobiecie, pierwszej damie polskiej biotechnologii. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania książki, a w szczególności tym, które udostępniły nam zdjęcia i inne zasoby archiwalne, składamy serdeczne podziękowanie.
Wiesław Makarewicz, Ewa Łojkowska