Opis
Publikacja stanowi jedyne na rynku opracowanie zawierające 8 kazusów egzaminacyjnych z apelacjami (po ok. 30 stron każdy) z krótkim omówieniem każdego kazusu, w którym została podana podstawa prawna, orzecznictwo i wskazówki do rozwiązania sprawy.
Książka zawiera omówienie najistotniejszych zagadnień i problemów związanych z zaskarżeniem wyroku w sprawie karnej, czyli:
właściwym określeniem zakresu zaskarżenia,
prawidłową redakcją zarzutów apelacyjnych i wniosków końcowych.
Autor przedmiotowego opracowania, bazując na wieloletnim doświadczeniu orzeczniczym w postępowaniu odwoławczym, a także doświadczeniach związanych z pracą dydaktyczną na uniwersytecie i szkoleniem aplikantów, starał się w praktyczny i przystępny sposób przedstawić istotę wszystkich rodzajów zarzutów określonych w art. 438 KPK, jakie można postawić w apelacji wnoszonej zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego.
Przedstawione zagadnienia i kazusy mają pomóc w szczególności aplikantom adwokackim i radcowskim, którzy są na etapie zdobywania i kształtowania swoich umiejętności praktycznych, nie tylko w dostrzeżeniu uchybień i błędów zawartych w zaskarżanych wyrokach, ale również, co nie mniej istotne, pomóc dostrzeżone uchybienia „zamienić” na prawidłowe rodzajowo i właściwie zredagowane zarzuty oraz wnioski końcowe apelacji.
Dla doświadczonych adwokatów i radców prawnych przedmiotowe opracowanie daje możliwość skonfrontowania posiadanych umiejętności praktycznych i ewentualnego ich skorygowania w taki sposób, aby sporządzane przez profesjonalne podmioty apelacje w całej rozciągłości respektowały obowiązujące przepisy procedury karnej, jak też by były zgodne z zasadami sztuki prawniczej, a tym samym bardziej skuteczne i pomocne sądowi odwoławczemu w dokonaniu pełnej i właściwej kontroli zaskarżanego orzeczenia.