Opis
Opracowanie w praktyczny i przystępny sposób przedstawia istotę wszystkich rodzajów zarzutów określonych w art. 438 KPK oraz bezwzględnych przyczyn odwoławczych wynikających z art. 439 KPK, jakie można postawić w apelacji wnoszonej zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego.
W Części I zawiera praktyczne przykłady redakcji poszczególnych rodzajów zarzutów apelacyjnych oraz najistotniejsze orzeczenia, zarówno Sądu Najwyższego, jak również sądów apelacyjnych, dotyczące omawianych zagadnień. Zaprezentowane zostały także krótkie przykłady konkretnych stanów faktycznych i prawnych, z jakimi stykają się adwokaci, radcowie prawni czy też prokuratorzy zamierzający zaskarżyć wyrok sądu I instancji.
W Części II starano się w praktyczny i przystępny sposób przedstawić istotę wszystkich rodzajów zarzutów określonych w art. 438 KPK, jakie można postawić w apelacji wnoszonej zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego.
Przedstawione zagadnienia i kazusy mają pomóc w szczególności aplikantom adwokackim i radcowskim, którzy są na etapie zdobywania i kształtowania swoich umiejętności praktycznych, nie tylko w dostrzeżeniu uchybień i błędów zawartych w zaskarżanych wyrokach, ale również, co nie mniej istotne, pomóc dostrzeżone uchybienia „zamienić” na prawidłowe rodzajowo i właściwie zredagowane zarzuty oraz wnioski końcowe apelacji.
Dla doświadczonych adwokatów i radców prawnych przedmiotowe opracowanie daje możliwość skonfrontowania posiadanych umiejętności praktycznych i ewentualnego ich skorygowania w taki sposób, aby sporządzane przez profesjonalne podmioty apelacje w całej rozciągłości respektowały obowiązujące przepisy procedury karnej, jak też by były zgodne z zasadami sztuki prawniczej, a tym samym bardziej skuteczne i pomocne sądowi odwoławczemu w dokonaniu pełnej i właściwej kontroli zaskarżanego orzeczenia.