Opis
W prezentowanej monografii przedstawiono wpływ, jaki terroryzm wywiera na kształtowanie współczesnej architektury i urbanistyki.
Autor opisuje zmiany, jakie zachodzą w sposobach funkcjonowania i kształtowania organizmów miejskich na skutek zagrożeń terrorystycznych, szczegółowo omawia metody antyterrorystycznej prewencji sytuacyjnej oraz sposoby zabezpieczania budynków i konstrukcji budowlanych przed atakiem bombowym. W książce poruszone zostały ważkie problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa zagrożone aktami terroru:
Jakie skutki dla miast i ich mieszkańców niosą powszechnie implementowane zabezpieczenia antyterrorystyczne?
Jak we właściwy sposób należy chronić miasta, ich przestrzeń publiczną i budynki przed atakami terrorystycznymi?
Jak postępować, aby zwalczając terroryzm, zachować stan równowagi pomiędzy wolnością a bezpieczeństwem?
Dodatkowym atutem pracy jest przedstawienie amerykańskich koncepcji bezpiecznej przestrzeni, CPTED i "niewidzialnego bezpieczeństwa" wprowadzonego przez projekt oraz omówienie roli, jaką meble miejskie i inne elementy małej architektury mogą odgrywać w prewencji antyterrorystycznej.
Opracowanie zostało zilustrowane unikalnymi fotografiami wykonanymi przez autora w krajach, gdzie ryzyko zamachów jest największe: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Palestynie.