Opis
„Nadal możemy przegrać tę wojnę!”
- generał George S. Patton, 4 stycznia 1945 r.
W grudniu 1944 r., tuż przed końcem drugiej wojny światowej, Hitler zaskoczył cały świat wyprowadzając potężną kontrofensywę na froncie zachodnim. Atak nastąpił w Ardenach, górzystym i porośniętym lasami obszarze we wschodniej Belgii oraz Luksemburgu, i już po raz drugi podczas wojny Alianci zostali całkowicie zaskoczeni. Nadal byli przekonani, że nie ma możliwości, by przeprowadzić tamtędy wielkie siły, lecz szybko uzmysłowili sobie swoją pomyłkę.
Pozornie niezwyciężone, potężne kolumny niemieckich wojsk pancernych parły na zachód. Na potrzeby ofensywy Niemcy sięgnęli po swoje najnowsze technologie: potężne czołgi Königstiger, rewolucyjny karabin szturmowy, latające bomby, nowoczesne samoloty odrzutowe. Aby ją wesprzeć wysłali w morze nawet elektryczne, miniaturowe U-Booty!
Amerykańska 1. Armia został odrzucona i tysiące jej żołnierzy trafiły do niewoli. Niemniej w jednym, małym miasteczku, Bastogne, amerykańscy spadochroniarze mężnie się trzymali. Tymczasem armia generała Pattona spieszyła im na ratunek. Mimo wszystko dopiero po sześciu tygodniach epickiej, zimowej bitwy, najkrwawszej w historii U.S. Army, Niemcy ostatecznie zostali zepchnięci z powrotem.
Christer Bergstrom rozmawiał z weteranami, przejrzał ogromną ilość dokumentów archiwalnych, podróżował i badał obszar, na którym rozegrały się walki. Dzięki temu udało mu się zdobyć wiele niepublikowanych materiałów i dotrzeć do wielu przełomowych znalezisk, które zostały zawarte w tym obszernym opisie słynnej bitwy o Ardeny, stoczonej zimą przełomu lat 1944 i 1945.
Bitwa o Ardeny była często opisywana z amerykańskiego punktu widzenia. Niniejsza książka poświęca równie dużo uwagi perspektywie obu stron. Wiele miejsca poświęca historiom opowiadanym przez weteranów, co nadaje tej krwawej bitwie ludzki wymiar.
Niniejsza książka zawiera kilkaset ilustracji, w tym wielką liczbę uprzednio niepublikowanych fotografii, a także liczne mapy.
Szwedzkie wydanie tej książki, opublikowane w roku 2013, rozeszło się w 3000 egzemplarzy w zaledwie sześć miesięcy.
Christer Bergström, rocznik 1958, opublikował 23 książki na temat drugiej wojny światowej.
„Znakomity, dobrze napisany i gruntowny obraz jednej z decydujących bitew II wojny światowej”.
- Tord Rönnholm, Biblioteka Królewska w Sztokholmie.
„Nigdy nie czytałem lepszej książki o II wojnie światowej”.
- Lars Navander, szwedzki podpułkownik i były oficer wywiadu w Sztabie Generalnym.