Opis
Arnobiusz był pisarzem chrześcijańskim przełomu III i IV w., ważnym nie tyle dla rozwoju teologii chrześcijańskiej, bo tu jego zasługi są znikome, ile dla poznania historii, i to nie tylko Kościoła starożytnego, szczególnie w Afryce Północnej, ale także historii rzymskiej okresu późnoantycznego, to znaczy dla poznania recepcji kultury pogańskiej przez chrześcijaństwo oraz dziejów polemiki pogańsko-chrześcijańskiej. []
Praca jest owocem gruntownego przestudiowania twórczości Arnobiusza i rzadko spotykanej znajomości tak samego dzieła Arnobiusza i świata, w którym żył, jak i tego, co o nim napisano. [] Dochodzi do tego gruntowna znajomość świata i milieu kulturalno-filozoficznego, w którym żył i obracał się Arnobiusz. Ponadto autor w pracy zebrał bardzo dużo istotnych wiadomości i przedstawił dzieło Arnobiusza z wielorakich punktów widzenia.
Ks. prof. dr hab. Marek Starowiejski
Książka Krzysztofa Homy wyróżnia się właściwym podejściem do tematu i staraniem o zrozumienie analizowanych zagadnień na szerszym tle. Takie podejście jest metodologicznie bardzo cenne, ponieważ autor nie jest narażony na błędną ocenę materiału wynikającą z braku znajomości szerszego tła historycznego i kulturowego. Rozbudowana bibliografia świadczy o bardzo dobrej znajomości literatury przedmiotu. Autor rozplanował pracę w sposób znamionujący dojrzałość naukową. Publikacja w istotny sposób wzbogaca wiedzę o kontrowersjach religijnych, teologicznych i kulturowych w antyku i stanowi oryginalny wkład w badanie piśmiennictwa rzymskiego i chrześcijańskiego.
Prof. dr hab. Marek Jan Olbrycht