Opis
Publikacja wydana w ramach Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego ARTEfakty.
Ideą festiwalu było ukazanie nowego, różnorodnego spojrzenia na starożytną spuściznę Mazowsza. Wbrew obiegowym opiniom współczesnym, tereny te zajmowały wyjątkowe miejsce na mapie świata starożytnego. Istniejące na przełomie er na Mazowszu drugie co do wielkości centrum metalurgiczne „barbarzyńskiej” Europy posiadało szerokie kontakty zarówno z okolicznymi plemionami jak i Imperium Rzymskim, tworząc unikalne w skali europejskiej miejsce krzyżowania się dóbr i idei.
W ciągu trzech dni festiwalu, poprzez realizację kilkuset wydarzeń, łącząc aktywności popularnonaukowe, artystyczne i animacyjne, ARTEfakty wielowymiarowo przybliżały fenomen, który czekał na swoją wielką chwilę 2000 tysiące lat. W całym mieście – w parkach, na skwerach, w instytucjach kultury, kawiarniach i na osiedlach spotkać było można rekonstruktorów życia i technologii starożytnych, twórców teatralnych, naukowców, artystów oraz animatorów. Zorganizowane zostaną obozowiska historyczne, międzynarodowe piecowisko, punkty popularyzacji historii, cykle prelekcji oraz wykładów, spektakle teatralne, warsztaty, zajęcia dla młodzieży, czytanie performatywne i wiele innych.
W dobie wielkich pytań o tożsamość kultury europejskiej, uczestnikom imprezy przedstawiona została kluczowa rola jaką odgrywała i nadal odgrywa tradycja antyczna w kształtowaniu się europejskiej wspólnoty kulturowej.
Całość wydarzenia, zawiera się w ośmiu blokach tematycznych:
ARTE – Sztuka w Antyku, Antyk w sztuce
ANTYK a popkultura
OGNIOtrwali – międzynarodowe forum hutniczo-kowalskie
NaukOVO – Popularyzacja wiedzy akademickiej
reKONSTRUKCJA historyczna
Strefa MALUCHA
Animacje – MIASTOakcje
Studium ARTEfaktu