Opis
Z przyjemnością przedstawiam Państwu pierwszy tego typu polski Atlas onkologii praktycznej, który prawie w całości wypełniony jest obrazami zmian nowotworowych. Dla większości z nas zdjęcia są bardziej sugestywne i łatwiejsze do zapamiętania niż ich opisy, dlatego dane kliniczne ograniczono do minimum i umieszczono po dokumentacji zdjęciowej, której dotyczą.
Pierwotnym celem Atlasu było przedstawienie w formie dokumentu fotograficznego pacjentów onkologicznych, u których wstępne rozpoznanie kliniczne możliwe było na podstawie widocznych zmian nowotworowych. Jest to szczególnie ważne, kiedy podejrzewa się rzadką chorobę nowotworową. Poza tym tego typu dokumentacja może służyć również do oceny progresji lub regresji nowotworu w trakcie terapii oraz zobrazowania powikłań leczenia onkologicznego, zwłaszcza w przypadku skóry. Niektóre bowiem ogniska pierwotne – ze względu na ich wielkość albo obecność owrzodzeń – trudno jest precyzyjnie zmierzyć aparaturą radiologiczną. Natomiast opisy powikłań dermatologicznych musiałyby być bardzo obszerne, aby właściwie oddać charakter występujących zmian.
Jakość niektórych zdjęć nie jest najlepsza. Wydaje się jednak, że mimo to są na tyle czytelne, iż wiernie oddają rzeczywisty charakter stwierdzanych patologii nowotworowych. Niektórzy pacjenci mogą być łatwo zidentyfikowani na prezentowanych zdjęciach. Wszyscy jednak wyrazili na to zgodę, i za to oraz za cierpliwe pozowanie do zdjęć pragnę im podziękować. Na szczególny szacunek zasługują starsi wiekowo pacjenci, których zmiany nowotworowe stanowią większą część tego opracowania.
Mam nadzieję, że prezentowane w Atlasie przypadki pomogą w codziennej pracy lekarzom rodzinnym, onkologom klinicznym, hematologom, lekarzom innych specjalności oraz studentom.
Autor