Opis
Publikacja wprowadza czytelnika w istotę i zasadność audytu finansowego w jednostkach gospodarczych. Podkreśla przede wszystkim przydatność informacji zawartych w nich dla zarządzania finansami w przedsiębiorstwach. Aby sprawozdania finansowe były przydatne w ocenie przedsiębiorstw powinny rzetelnie i prawdziwie przedstawiać wszystkie istotne dane charakteryzujące ich działalność. Jest to możliwe, jeśli posiadają podstawowe cechy jakościowe i zastosowano przy ich opracowaniu właściwe standardy rachunkowości.
Istotny problem prezentowany w książce dotyczy także złożonych, trudnych do wyeliminowania, motywów fałszowania lub zniekształcania informacji ujmowanych w sprawozdaniach finansowych. Przybierają one formę rachunkowości kreatywnej, agresywnej lub upiększającej. Rozważania dotyczące tego problemu są na tyle istotne, że uzasadniają konieczność stosowania audytu finansowego w przedsiębiorstwach. Autorzy przedstawili uregulowania prawne i podstawowe koncepcje oraz wymogi zawarte w Międzynarodowych Standardach Badania Sprawozdań Finansowych. Podstawowy zakres opracowania obejmuje rozważania dotyczące procedur, metod i technik badania oraz organizacji pracy biegłego rewidenta. Dotyczą one przedsiębiorstw i grup kapitałowych. Na uwagę zasługują zagadnienia poświęcone dowodom i dokumentacji badania, a także formułowania raportu i opinii z badania. Zaprezentowano różne rodzaje opinii oraz szeroko omówiono warunki określające, w jakim stopniu badana jednostka jest zdolna do kontynuowania działalności w następnych latach.
Książka przedstawia istotne problemy badania sprawozdań finansowych oparte na aktualnej wiedzy z jednoczesnym wykorzystaniem doświadczeń praktycznych. Może być wykorzystana w nauczaniu akademickim, w szkoleniach warsztatowych oraz przez kandydatów na biegłych rewidentów przygotowujących się do egzaminów zawodowych. Tematyka omówiona w książce zainteresuje członków kadry kierowniczej przedsiębiorstw, głównie w aspekcie poznania wymogów, jakim powinny odpowiadać, opracowywane w zarządzanych przez nich jednostkach sprawozdania finansowe oraz jakimi wymogami kierują się biegli rewidenci przy ich badaniu. Dla pracowników służb finansowych zarządzających na różnych szczeblach decyzyjnych w przedsiębiorstwach oraz opracowujących sprawozdanie finansowe jednostki, znajomość procedur, metod i technik ich badania stanowi właściwe źródło informacji sprzyjających prawidłowemu ich przygotowaniu.