Opis
Mamy tu do czynienia z monografią, w której autorka w sposób przekonywujący zajmuje się historią Berlina, jego ustrojem politycznym, jak również rolą Berlina w systemie politycznym Niemiec. Autorka w treści pracy kładzie szczególny nacisk na rozeznanie rozwiązań ustrojowych i mechanizmów działań władzy publicznej. Plastycznie ukazuje model normatywny i instytucjonalny oraz przejawy funkcjonowania władzy publicznej. Rekonstrukcja tych stron rzeczywistości społecznej wypadła okazale. Autorka nie ograniczyła się tylko do analizy zachowań w samym kraju związkowym, ale wyszła szerzej wskazując na oddziaływanie Berlina na stosunki polityczne w rozleglejszym wymiarze geopolitycznym. Kompleksowe podejście do przedstawianych problemów jest mocną stroną rozważań zawartych w pracy.
prof. dr hab. Eugeniusz Zieliński, Uniwersytet Warszawski
Autorka zaprezentowała niezwykle inteligentnie i jasno zasadnicze kwestie związane z ustrojem i rolą Berlina, dając bogaty obraz problemów, stanowisk, poglądów odzwierciedlonych w głosach naukowców i publicystów zajmujących się kwestią Berlina. Jest to obraz przekonywujący, prowadzący do odmitologizowania Berlina jako złowrogiego molocha, obraz ukazujący miasto z jego wielkimi wewnętrznymi słabościami.
prof. dr hab. Janusz Sawczuk, Uniwersytet Opolski
Monografia ta przyczyniając się do poszerzenia wiedzy na temat sytuacji Berlina, jego finansowych i ekonomicznych problemów, ale także artystycznych i naukowych działań z pewnością wyjdzie na dobre wzajemnemu polsko-niemieckiemu zrozumieniu.
prof. Helmut Wagner, Freie Universitat Berlin