Opis
Podstawową część stanowią opisy tras – propozycje wycieczek o różnej długości i trudności – zarówno tras spacerowych, jak i prawdziwych całodziennych górskich „wyryp”. Trasy przebiegają przez najciekawsze tereny regionu – wielokrotnie przemierzając góry, chcemy skierować Cię czytelniku w miejsca sprawdzone, warte zobaczenia, niejednokrotnie „obowiązkowe punkty”, które trzeba zobaczyć, aby naprawdę móc nazwać się prawdziwym turystą. Ale proponujemy także zakątki mniej znane, często z dala od znakowanych szlaków – te oczarowały nas na tyle, że chcemy się z Tobą nimi „podzielić”.
Wszystkie trasy zostały zebrane w trzy grupy – o różnej skali trudności – bardziej szczegółowy podział znajduje się na dalszych kartach przewodnika. Opis jest stosunkowo szczegółowy, ze zwróceniem uwagi na miejsca atrakcyjne widokowo, historycznie czy też historyczne – jednym słowem krajoznawczo absorbujące. Opisujemy także punkty istotne dla przebiegu wycieczki – strome podejścia, węzły szlaków, miejsca mylnie oznakowane, lub trudne topograficznie. Z boku teksu prowadzona jest oś czasowa z sumarycznymi czasami przejścia poszczególnych odcinków trasy. Integralną częścią opisu każdej trasy jest jej profil wysokościowy i schematyczna mapka. Profil narysowany jest z dużym przewyższeniem – tzn. oś wysokości jest w nieproporcjonalnie duża w porównaniu do poziomej osi odległości. Dzięki temu profile są bardziej wyraziste – należy jednak pamiętać, że nie oddają rzeczywistych nachyleń stoków – w rzeczywistości teren jest dużo „łagodniejszy”. Na następnych stronach Czytelnik znajdzie szczegółowe wyjaśnienie wszystkich elementów profilu i opisu trasy.
Ponieważ propozycje wycieczek nie obejmują wszystkich znakowanych szlaków regionu górskiego, dołączamy ich wykaz z czasami przejść i dodatkowo schemat ich przebiegu. Zebraliśmy także najważniejsze informacje praktyczne dotyczące komunikacji, noclegów, wyżywienia itp. Ostatnia część przewodnika to prawdziwy „worek krajoznawczy” – podajemy podstawowe wiadomości dotyczące regionu, ich przyrody, historii i zabytków, krótkie opisy miejscowości regionu, a na końcu zamieściliśmy „rozmaitości”, w których opisaliśmy najciekawsze krajoznawczo miejsca i tematy związane z górami. W opracowywaniu ostatniej części przyświecał nam cel, aby zawrzeć jak najwięcej treści przy minimalnej objętości – tak, by podana wiedza, była przejrzysta i czytelna, a jednocześnie nie dodawała zbędnych kilogramów papieru do plecaka wędrowca.