Opis
Obecnie ataki na systemy informatyczne są prowadzone z wielu powodów i dokonywane przez różnych ludzi: od zorganizowanych grup przestępczych dążących do wzbogacenia się na kradzieży danych aż po haktywistów, których celem jest ukaranie organizacji uznawanych przez nich za niemoralne. Co gorsza, coraz częściej ataki prowadzą osoby wykwalifikowane i odpowiednio finansowane. Systematycznie do mediów dostają się informacje o głośnych włamaniach hakerskich, rekordowych wyciekach danych czy atakach ransomware. Skutki tych incydentów bywają bardzo poważne. Wdrożenie przemyślanego programu bezpieczeństwa jest dziś koniecznością dla każdej firmy czy instytucji, która korzysta z rozwiązań informatycznych.
Ta książka jest praktycznym i pragmatycznym przewodnikiem po tematyce bezpieczeństwa. Znalazły się w niej konkretne instrukcje, wskazówki, opis narzędzi i procesów, a także sporo pomysłów, dzięki którym można wdrożyć i utrzymać system bezpieczeństwa przy zerowych lub niewielkich nakładach. Inżynierowie sieci, administratorzy systemów i specjaliści ds. bezpieczeństwa dowiedzą się, jak radzić sobie z incydentami, zapewnianiem zgodności z przepisami, zarządzaniem infrastrukturą sieci i hasłami, skanowaniem luk w zabezpieczeniach i testami penetracyjnymi. Zagadnienia techniczne uzupełniono informacjami z zakresu inżynierii społecznej. Dzięki temu książka jest wyczerpującym, przydatnym kompendium dla każdego, kto zajmuje się na co dzień bezpieczeństwem systemu.
W tej książce między innymi:
Podstawy uruchamiania i przeprojektowywania programu InfoSec
Projektowanie reguł, standardów i procedur, wdrażanie systemu bezpieczeństwa
Zabezpieczanie systemów Microsoft i Unix oraz infrastruktury sieciowej
Praktyki i projekty segmentacyjne
Automatyzacja zarządzania lukami w zabezpieczeniach
Podstawowe koncepcje związane z testami penetracyjnymi
Chcesz być bezpieczny, przygotuj się na atak!
O autorach
Lee Brotherston zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem systemów informatycznych od ponad dziesięciu lat. Problematykę tę poznał od podszewki w czasie pracy na różnych stanowiskach: od inżyniera zabezpieczeń do dyrektora ds. bezpieczeństwa. Pracował w wielu branżach, w tym w finansach, telekomunikacji, hotelarstwie, rozrywce i dla instytucji rządowych.
Amanda Berlin co najmniej od dekady jest architektem bezpieczeństwa informacji. Pracuje dla firmy doradczej w północnym Ohio. Uczestniczyła we wdrażaniu standardu PCI, który ma zapewnić bezpieczne stosowanie kart płatniczych, oraz w budowie kompleksowego programu edukacyjnego na temat phishingu.