Opis
Wydawałoby się, że ze względu na szeroki dostęp do materiałów poświęconych bezpieczeństwu systemów informatycznych, temat ten powinien być świetnie znany każdemu inżynierowi. Mimo to media regularnie donoszą o spektakularnych naruszeniach zabezpieczeń. Następstwem udanych ataków mogą być nie tylko straty finansowe i uszczerbek na wizerunku, ale również zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Zapewnienie wysokiego stopnia bezpieczeństwa systemu informatycznego wymaga ciągłego uczenia się, aktualizowania i systematyzowania swojej wiedzy. Tylko w ten sposób mamy szansę pokonać hakerów w tym niekończącym się wyścigu zbrojeń.
Książka systematyzuje wiedzę dotyczącą ataków hakerskich i technik zabezpieczania przed nimi aplikacji internetowych. Autor dogłębnie opisuje metody ataków na poziomie kodu i architektury systemu. Sporo uwagi poświęca eksperckim technikom prowadzenia rekonesansów, dzięki którym nawet bez wiedzy o strukturze i kodzie aplikacji można samodzielnie zrozumieć sposób jej działania i zidentyfikować wrażliwe punkty systemu. Następnie omawia różne techniki ataków, począwszy od łamania zwykłych zabezpieczeń, a skończywszy na metodach obchodzenia zaawansowanych mechanizmów obronnych. Kolejne rozdziały dotyczą zapobiegania włamaniom do systemu. Jednym z ciekawszych zagadnień jest ocena kompromisu pomiędzy zapewnieniem akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa a kosztami i wydajnością użytkowania aplikacji. Poszczególne zagadnienia zostały ujęte w ciekawy sposób i przedstawione z kilku różnych punktów widzenia.
W książce między innymi:
typowe luki bezpieczeństwa
podstawowe techniki atakowania aplikacji
niestandardowe metody omijania typowych zabezpieczeń
wdrażanie zabezpieczeń aplikacji
najlepsze praktyki bezpiecznego kodowania w cyklu programistycznym
poprawa poziomu bezpieczeństwa aplikacji internetowych
Myśl jak haker - twórz niezawodne zabezpieczenia!
O autorze
Andrew Hoffman jest starszym inżynierem do spraw bezpieczeństwa w Salesforce.com. Specjalizuje się w zabezpieczeniach drzewa DOM i JavaScriptu. Pracował z dostawcami wszystkich najważniejszych przeglądarek oraz z organizacjami TC39 i WHATWG. Bada również zagadnienia „bezstanowych (bezpiecznych/czystych) modułów”, umożliwiających wykonywanie kodu JavaScript przy znacznie zmniejszonym ryzyku.