Opis
Guz liściasty należy do rzadkich nowotworów, stanowi od 0,2% do 2% nowotworów piersi u kobiet. Mimo że jest znany od około stu lat, jego biologia została lepiej poznana dopiero w latach 80. ubiegłego wieku dzięki badaniom i pionierskim publikacjom między innymi polskich autorów.
Odnoszę wrażenie, że guz liściasty, zwłaszcza w złośliwej postaci, często był przedmiotem nieporozumień klinicznych, szczególnie w aspekcie planowanej rozległości zabiegu operacyjnego, choć podjęcie decyzji o leczeniu uzupełniającym też, jak sięgam pamięcią, budziło wiele wątpliwości. Dlatego z wielką radością przyjąłem propozycję Profesora Wojciecha Wysockiego zredagowania kolejnego tomu Biblioteki Chirurga Onkologa i poświęcenia go w całości problematyce tego nowotworu. Publikacja, stanowiąca plon dociekań naukowych i obserwacji klinicznych kilku pokoleń onkologów z ośrodka krakowskiego, jest ukoronowaniem Ich wieloletniej pracy z jednej strony, a z drugiej, daje nam klinicystom jasny przekaz co do współczesnych zaleceń postępowania w przypadku tych chorych.
Pierwszą, opisaną w 1773 roku w polskiej literaturze medycznej, amputację piersi wykonano prawdopodobnie z powodu guza liściastego. Dlatego także z powodów historycznych należy zapoznać się z tematyką zaproponowaną przez grono ekspertów z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddziału w Krakowie i znakomicie zredagowaną przez Redaktora Wydania.
Arkadiusz Jeziorski