W przeciągu wielu lat tensegracja była omawiana w wielu naukowych publikacjach. Struktury tensegracyjne, składające się z elementów kompresyjnych zawieszonych w sieci naprężeń, cechują się ciekawymi i często nieintuicyjnymi właściwościami. Pogląd, że biologiczne systemy przejawiają podobne do tensegracji cechy w skali mikro i makro - zwany biotensegracją - koresponduje z doświadczeniami terapeutów manualnych pracujących z tkankami miękkimi człowieka.
Biotensegracja jest strukturalną zasadą projektowania, która opisuje relacje pomiędzy każdą częścią organizmu. Jest mechanicznym systemem integrującym je w pełni funkcjonalną jednostkę. Jest modelem konceptualnym, który przyczynia się do zmiany paradygmatu w biomechanice i zmienia sposób naszego myślenia o funkcjonalnej anatomii.
W "Biotensegracji - Strukturalnej podstawie życia" Scarr w przystępny sposób tłumaczy te koncepcje - od podstawowych reguł po ich znaczenia w funkcjonalnej anatomii i teorii biomechaniki. Książka odpowiada na pytanie "czym jest biotensegracja?" Wskazuje na przyczynę, dla której wszystkie fizyczne formy są wynikiem interakcji pomiędzy naturalnymi siłami fizycznymi i fundamentalnymi prawami, jakie je regulują; pokazuje, jak zrozumienie prostych zasad prowadzi do lepszego poznania ciała człowieka jako zintegrowanej i hierarchicznej jednostki. Zasady biotensegracji tworzą część podstawowej nauki będącej podstawą klinicznego rozumowania oraz przekształca tradycyjne postrzeganie biomechaniki.
Książka inspiruje czytelnika, by spojrzeć głębiej na struktury biologiczne i odnaleźć własny sposób zastosowania tej metody.