Opis
Dzieło niniejsze jest niejako uzupełnieniem niedawno wydanego „Albumu wojska polskiego z 1831 r.”, który doznał tak sympatycznego przyjęcia ze strony naszej publiczności.
Tam przedstawiony dawny żołnierz polski w barwnym stroju według różnych pułków, oddziałów, i różnej broni – tu skreślony jego udział w tym krwawym dramacie, jaki rozgrywał się nad Wisłą, między dwoma pokrewnymi narodami.
Podczas gdy tam chodziło nam o zebranie w jedną całość mundurów pięknych, które były rozrzucone po dworach i muzeach, aby tą drogą uratować od zagłady po bohaterach pamiątkę, tak tu składamy wyraz obowiązkowej czci przez odnowienie w pamięci młodszej generacji ich niezrównanej ofiarności, niezrównanego męstwa, którego liczne dowody złożyli na polach tylu bitew i potyczek.
Pracy tej podjął się p. E. Callier i wykonał ją z wielką sumiennością, przeanalizowawszy do niej liczne dzieła traktujące o tej sprawie, jak i niektóre dotąd nieogłoszone drukiem manuskrypty.
Autor wprowadził do tego dzieła nowszą terminologią wojskową, z którą przecież czytelnik, chociażby mu była obca, łatwo się oswoi; oznaczył dokładnie, jako biegły geograf położenie zachodzących miejscowości, tak że każdy przy pomocy dołączonej mapki teatru działań wojennych bez trudności zorientować się może; wyliczył po treściwym opisie przebiegu walki osoby, które poległy, były ranne lub odznaczyły się walecznością. Ograniczył się przecież tylko do tych nazwisk, które znalazł w dziełach drukowanych lub innych wiarogodnych dokumentach.