Opis
Książeczka, którą przekazujemy polskiemu Czytelnikowi, związana jest z ogłoszoną już po raz drugi przez papieża Franciszka inicjatywą 24 godziny dla Pana.
Ojciec Święty proponuje, aby przed IV Niedzielą Wielkiego Postu (od piątku wieczór do soboty wieczór) cały Kościół zjednoczył się w nieustannej celebracji Sakramentu Pokuty i Pojednania. Warto ją zacząć uroczystą Liturgią Pokutną, a zakończyć radosną celebracją Eucharystii.
Rok temu ta inicjatywa odbiła się głośnym echem w Kościele powszechnym (choć w Polsce raczej poniżej średniej) świat obiegły zwłaszcza zdjęcia papieża Franciszka klękającego do spowiedzi przy jednym z konfesjonałów Bazyliki Piotrowej.
Jakie jest źródło owego mniejszego rezonansu całego wydarzenia w Kościele w Polsce? Powodów może być wiele. Wśród pozytywnych trzeba zapewne wymienić fakt, iż wierni w Polsce w dużej liczbie ciągle jeszcze się spowiadają w okresie Wielkiego Postu (ale chętniej wybierają bliższy Wielkanocy termin spowiedzi). W wielu większych miastach w Polsce od lat odbywają się tzw. Noce Konfesjonałów ale znów nie w jednym terminie, lecz różnych połączonych np. z rekolekcjami wielkopostnymi w ośrodkach akademickich. Trudno kwestionować ważność tych powodów będą one z całą pewnością podnoszone także i w tym roku.
Z drugiej jednak strony pojawia się zaproszenie do uczestnictwa w WYDARZENIU jednoczącym cały Kościół i to w kluczowym dla niego DOŚWIADCZENIU: uznania własnego grzechu, rozpoznania siebie jako wspólnoty grzeszników, którzy dostępują rozgrzeszenia i pojednania z Panem i między sobą. Liczy się też świadectwo takiej jedności w znaku wymagającym pokory i uniżenia, a nie (nierzadko zbyt?) triumfalnej celebracji swojej dobroci i nieomylności...