Opis
Dwie dekady po Okrągłym Stole i dwadzieścia wywiadów z ważnymi postaciami życia gospodarczego i politycznego.
Bohaterowie polskiej transformacji to rozmowy z ludźmi, którzy kształtowali polską rzeczywistość ostatnich dwudziestu lat, z politykami, ekonomistami i biznesmenami. Niektóre nazwiska znamy wszyscy, innych może nie pamiętamy, ale z pewnością znamy produkty, dzięki którym stali się znani, lub dziedziny i branże, w których zasłynęli. Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Jerzy Hausner, Mariusz Walter… – ludzie ci działają na różnych polach, ale mają kilka cech wspólnych, takich jak otwartość na zmiany, nieustający głód wiedzy, elastyczność czy umiejętność rozsądnego podejmowania ryzyka.
Z bohaterami rozmawiają dziennikarze od lat zajmujący się problematyką gospodarczą, znani z mediów, z prasy i telewizji. Również oni, jako komentatorzy i publicyści, odegrali ważną rolę w przemianach, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku.
Współwydawcą BOHATERÓW POLSKIEJ TRANSFORMACJI, zbioru wywiadów pod redakcją Krzysztofa Gołaty, jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
W szczerym polu od podstaw zbudowałem fabrykę.
Skąd kapitał? Podobno pierwszy milion trzeba: odziedziczyć, znaleźć albo… Ukraść. To oczywiście nieprawda. Specyfiką początku polskiej transformacji było to, że można było go także zarobić.
rozmowa Michała Zielińskiego z Januszem Palikotem
Jak sobie wyobrażaliście przyszły ustrój gospodarczy?Wielu ekonomistów rozumiało, dokąd trzeba iść. Ale bali się mówić o tym otwarcie, by nie zakwalifikowano ich jako dysydentów. Nie można było napisać na sztandarze: zmierzamy do systemu kapitalistycznego. Dlatego cały czas była mowa o uzdrawianiu socjalizmu, co ja wtedy otwarcie nazywałem leczeniem syfilisu aspiryną.
rozmowa Krzysztofa Adama Kowalczyka z Mieczysławem Wilczkiem