Opis
„BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY o ruchu ludowym w Polsce” – to historia powstania, rozwoju, działalności oraz organizacji ruchu ludowego począwszy od czasów najstarszych a zakończywszy na dniu dzisiejszym. Ruch ludowy był jednym z trzech wielkich obozów politycznych – obok narodowego i socjalistycznego - które wywarły największy wpływ na losy narodu i państwa polskiego.
Polski polityczny ruch ludowy zorganizowaną działalność rozpoczął jako ruch wyborczy. Za datę jego powstania historycy uznają rok 1895, kiedy to 28 lipca w Rzeszowie, pod zaborem austriackim, na zjeździe delegatów chłopskich komitetów wyborczych utworzono pierwszą chłopską delegację - Stronnictwo Ludowe w Galicji.
Ruch ludowy na ziemiach polskich pod zaborami ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku - w czasie, gdy w Europie powstawały partie polityczne o charakterze masowym. Największą zasługą ruchu ludowego dla narodu i państwa polskiego było rozbudzenie świadomości społecznej i politycznej chłopów, a następnie powolne wprowadzanie ich w życie narodu.
Książka zawiera prócz wielu artykułów historycznych na temat ruchu ludowego również artykuły o Zakładzie Historii Ruchu Ludowego, Ludowym Towarzystwie Naukowo-Kulturalnym oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Opisuje rolę tych instytucji w zachowaniu pamięci i tradycji ruchu ludowego.
Publikowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Zakładu Historii Ruchu Ludowego oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.