Opis
System polityki gospodarczej oddziałuje na wiele aspektów i dziedzin procesu gospodarczego. W gospodarce rynkowej, wśród czynników i mechanizmów oddziaływania na gospodarkę, szczególną rolę odgrywa pieniądz. Polityka pieniężna, regulując podaż pieniądza i popyt na niego, steruje jednocześnie strumieniem zagregowanego popytu i wydatków, wpływając w ten sposób na poziom aktywności gospodarczej i przebieg cyklu koniunkturalnego. We współczesnej bankowości centralnej powszechnie przyjmuje się, iż podstawowym i najważniejszym celem ostatecznym polityki pieniężnej powinno być dążenie do osiągnięcia i utrzymywania stabilnej niskiej inflacji.
Polityka pieniężna realizowana w państwach wysoko rozwiniętych, o charakterze globalnej gospodarki rynkowej, włączona w nurt ekonomii neoklasycznej, od dłuższego czasu koncentruje się na instrumentach tłumienia inflacji, zakładając, że to ona jest istotną barierą długoterminowego wzrostu gospodarczego. Autorka, korzystając z bogatego dorobku teorii pieniądza i polityki monetarnej, głównie tzw. ekonomii zachodniej, zaprezentowała w publikacji wszystkie ważniejsze problemy związane z polityką monetarną.
W książce przedstawiono analizę realizacji celu inflacyjnego w Polsce, uwzględniając ogólną prezentację polityki pieniężnej do 1998 r. oraz szczegółową ocenę realizacji strategii bezpośredniego celu inflacyjnego od 1999 r. W celu ujęcia możliwie wielu aspektów składających się na ogólny obraz prowadzonej polityki pieniężnej dokonano realizacji strategii bezpośredniego celu inflacyjnego w Polsce z różnych punktów widzenia.
Ponadto w książce:
podsumowano realizację celu inflacyjnego, zarówno w odniesieniu do zakładanych poziomów celu, jak i w odniesieniu do wartości referencyjnej z Maastricht;
oceniono skuteczność strategii BCI w odniesieniu do wyników weryfikacji postawionej w pracy hipotezy;
podjęto próbę wskazania potencjalnych czynników mogących wpłynąć na efekty realizacji strategii BCI w Polsce;
sformułowano rekomendacje dla polityki pieniężnej w Polsce co do przyszłych jej zadań i kierunków działania.