Opis
Książka prezentuje wyniki badań etnologicznych o charakterze monograficznym, przeprowadzonych wśród polskiej społeczności Ejszyszek i okolicznych miejscowości na Wileńszczyźnie. Jest zbiorem prac dotyczących zagadnień poruszających m.in. problematykę kształtowania tożsamości pod wpływem zmieniających się warunków historycznych, małżeństwa, rodziny, religijności, obrzędowości, wierzeń o śmierci i relacjach między ludźmi żyjącymi a duszami zmarłych, postaw wobec samobójstwa, współczesnych sposobów leczenia i miejsca, jakie wśród nich zajmuje medycyna ludowa.
Publikacja zainteresuje nie tylko etnologów, ale także socjologów, historyków, kulturoznawców i politologów.
Oprócz terenu badań naukowych spoiwem łączącym teksty jest umiejętne powiązanie opisywanych zjawisk występujących współcześnie z perspektywą historyczną, rozpatrywanie badanych zagadnień w szerokim kontekście społeczno-kulturowym, wykorzystanie elementów tzw. metody biograficznej, zwrócenie uwagi na związki między mikro- i makrohistorią, jak również na zmieniające się relacje społeczne i funkcjonowanie społeczności lokalnych w odmiennych warunkach ustrojowych. [...] Zaprezentowane w pracy artykuły skłaniają do refleksji nad wieloma poruszonymi w nich problemami, inspirują i zachęcają do dalszych badań.
(Z recenzji dr hab. Iwony Kabzińskiej-Stawarz, prof. UMK)
Autorzy poczynili pewien krok naprzód w stosunku do standardowego sposobu konstruowania monografii społeczności lokalnej [...]. Novum nie dotyczy jednak (czy też może przede wszystkim) doboru tematów badawczych [...], lecz raczej wprowadzenia nowych narzędzi analitycznych (głównie z zakresu koncepcji interpretatywnych i antropologii kognitywnej) oraz rzetelności metodologicznej. Dzięki temu wybrane zakresy zjawisk kulturowych [...] opisane zostały z uwzględnieniem szerszej perspektywy, bardziej wieloaspektowo.
(Z recenzji dr hab. Hanny M. Zowczak, prof. UW)