Opis
Chemia nieorganiczna zapewnia liczne funkcje edukacyjne, które pomogą Ci opanować ten obszerny przedmiot. Ponadto książka została zaprojektowana tak, abyś mógł przeglądać rozdziały chronologicznie lub zagłębić się w tekst odpowiedni do etapu Twojej edukacji. Materiał zawarty w tej książce został logicznie i systematycznie podzielony na trzy odrębne tomy:
W tomie 1., Fundamenty, przedstawiono podstawowe zasady chemii nieorganicznej. W tomie 2., Pierwiastki i ich związki, podzielono przedstawione treści na „podstawy” i „szczegóły”, umożliwiając łatwe wyciągnięcie kluczowych zasad leżących u podstaw reakcji przed ich dogłębnym zbadaniem. W tomie 3. Poszerzanie horyzontów, wprowadzono zajmujące interdyscyplinarne najnowsze badania z chemii nieorganicznej.
TOM 2 PIERWIASTKI I ICH ZWIĄZKI
W tej części książki opisano właściwości fizyczne i chemiczne pierwiastków zawartych w układzie okresowym. Ta „opisowa chemia” pierwiastków ukazuje bogaty zbiór schematów, z których wiele można zracjonalizować i wyjaśnić przez zastosowanie koncepcji omówionych w tomie 1.
W pierwszym rozdziale tej części książki, rozdziale 9., podsumowujemy trendy i prawidłowości we właściwościach pierwiastków i ich związków w kontekście układu okresowego i zasad opisanych w Części 1. Trendy opisane w tym rozdziale zostały zilustrowane w kolejnych rozdziałach. Rozdział 10. dotyczy chemii wyjątkowego pierwiastka, jakim jest wodór. W kolejnych ośmiu rozdziałach (rozdziałach 11–18) systematycznie omawiane są grupy pierwiastków bloku s i p układu okresowego. Pierwiastki należące do tych grup ukazują różnorodność, złożoność i fascynującą naturę chemii nieorganicznej.
Właściwości chemiczne pierwiastków bloku d są tak zróżnicowane i obszerne, że poświęcono im kolejne cztery rozdziały tej części. W rozdziale 19. dokonano przeglądu chemii opisowej trzech szeregów pierwiastków bloku d. W rozdziale 20. opisano, w jaki sposób struktura elektronowa wpływa na właściwości chemiczne i fizyczne kompleksów metali bloku d, a w rozdziale 21. przedstawiono ich reakcje w roztworze. Rozdział 22. dotyczy związków metaloorganicznych bloku d o znaczeniu przemysłowym. Nasza podróż po układzie okresowym dobiega końca w rozdziale 23., w którym opisano ważne i niezwykłe właściwości pierwiastków bloku f.
Wszystkie rozdziały zawierają Ramki, które rzucają światło na ekscytującą, współczesną chemię i zastosowania pierwiastków z omawianej grupy.