Opis
Wraz ze wszystkimi Autorami tej monografii chciałbym, aby książka, którą właśnie biorą Państwo do ręki, spełniła Wasze oczekiwania.
Postęp, jaki stale dokonuje się na polu diagnostyczno-terapeutycznym, potwierdza konieczność interdyscyplinarnego podejścia do wyboru drogi leczenia.
Aktualny warsztat badawczy i nowatorskie instrumentarium w sali operacyjnej pozwalają na kompleksowe leczenie wielu schorzeń z powodzeniem, a jednocześnie na zmniejszenie urazu operacyjnego oraz, co nie jest obojętne, liczby powikłań.
Dzięki rozwojowi nowych metod obrazowania (USG, TK, MRI, PET, scyntygrafia) zwiększyła się dokładność lokalizacji oraz oceny rodzaju zmian chorobowych. Umożliwiło to powstanie i rozwój chirurgii małoinwazyjnej oraz zabiegów śródnaczyniowych przeprowadzanych w sali operacyjnej i w salach radiologicznych. Jak podsumował Paul Swain:: „Stanowi to dowód, iż ludzka pomysłowość w połączeniu z technologią może zmienić fizyczną, realną i emocjonalną obawę wiążącą się z aktem chirurgicznym”.
Dlaczego właśnie chirurgia małoinwazyjna narządów miąższowych? Ponieważ leczenie interdyscyplinarne tych narządów najlepiej pozwala unaocznić możliwości zastosowania różnych technik małoinwazyjnych w procesie terapeutycznym.
Autorami tego podręcznika są wybitni specjaliści – klinicyści chirurgii i radiologii reprezentujący ośrodki, które kreują obraz współczesnej polskiej chirurgii małoinwazyjnej.
Jako redaktor pragnę podziękować wszystkim Autorom tej monografii za intensywną pracę i twórczy wkład w jej powstanie.
Dziękuję zespołowi redakcyjnemu Medical Tribune Polska za inicjatywę, bardzo dobrą współpracę i wyrozumiałość, jak również wszystkim osobom, które przyczyniły się do wydania tej pozycji.
Wraz z Autorami mamy nadzieję, że udało się nam stworzyć książkę przybliżającą współczesną wiedzę na temat możliwości diagnostyczno-leczniczych chorób narządów miąższowych. Wierzę, że publikacja ta stanie się w pracy klinicznej wiarygodnym źródłem wiedzy służącym przy łóżku chorego. Lekarzom różnych specjalności, rezydentom oraz studentom i najmłodszym adeptom medycyny pozwoli natomiast przekonać się, że medycyna ma różne oblicza, a sukces można osiągnąć jedynie we współpracy i przy wykorzystaniu różnych technik.
prof. dr hab. n. med. Maciej Otto