Opis
Biorąc pod uwagę fakt, że Autorami są wybitni specjaliści oraz, że publikacja zawiera szczegółowy opis jednostek chorobowych i wyjątkowo bogatą ilustrację fotograficzną, uważam, że jest to najlepszy w Europie podręcznik z zakresu chorób wewnętrznych i chirurgii bydła.
Prof. dr hab. Józef Nicpoń
Całokształt wydanego dzieła można uznać za bardzo udane i pożyteczne przedsięwzięcie, niezwykle przydatne dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej. Ponadto przyjęta przez autorów forma pozwala na wykorzystanie prezentowanej wiedzy przez lekarzy weterynarii o ogólnym wykształceniu i specjalizujących się w chorobach bydła zootechników, hodowców i wszystkich zainteresowanych bujatryką.
Ryszard Badura, Józef Nicpoń
Choroby wewnętrzne i chirurgia bydła to wyjątkowe dzieło autorstwa wybitnych specjalistów z zakresu chorób bydła z wydziałów weterynaryjnych uczelni z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Argentyny. Podręcznik prezentuje głęboki merytorycznie opis jednostek chorobowych i ich podział, z uwzględnieniem wpływu czynników środowiskowych, żywieniowych oraz zarządzania stadem na stan zdrowia i produkcyjność krów. Przedstawia także historię lecznictwa bydła.
Autorzy w przejrzysty i zrozumiały sposób omówili choroby: układu powłokowego, innych układów, narządów ruchu oraz choroby metaboliczne, nowotworowe i zakaźne. Charakterystyka poszczególnych jednostek chorobowych obejmuje definicję, czynnik wywołujący, patogenezę, objawy, rozpoznanie i diagnostykę różnicową, rokowanie, leczenie, zmiany sekcyjne oraz profilaktykę.
Uważam, że publikacja ta stanowi cenne źródło wiedzy praktycznej i teoretycznej zarówno dla studentów, jak i dla lekarzy zajmujących się chorobami bydła.
Prof. dr hab. Zygmunt Kuleta
Wydanie trzecie polskie, na podstawie wydania piątego niemieckiego
Na podstawie pracy Gustava Rosenbergera Choroby bydła
Redakcja: Gerrit Dirksen, Hans-Dieter Gründer z Giessen i Matthaeus Stöber
Pierwsze wydanie podręcznika akademickiego z 2007 r. było dotowane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Książka polecana przez Krajową Izbę Lekarsko - Weterynaryjną
Jednostki chorobowe opisane są wg schematu:
definicja, postacie
występowanie
przyczyny
patogeneza
objawy, przebieg
rozpoznanie, diagnostyka różnicowa
rokowanie
badanie sekcyjne
leczenie
zapobieganie
objawy, przebieg
rozpoznanie, diagnostyka różnicowa
rokowanie
badanie sekcyjne
leczenie
zapobieganie