Opis
Książka jest pierwszym z dwóch tomów podręcznika termodynamiki przeznaczonego głównie dla studentów oraz wykładowców fizyki wydziałów uniwersyteckich, ale zainteresuje on również chemików i matematyków, a także biologów. W przyszłości zostanie uzupełniony zbiorem zadań. Jego zawartość wykracza poza ramy podstawowego kursu termodynamiki, ale układ pozwoli Czytelnikowi pominąć, bez szkody dla ciągłości wykładu, te kwestie, które nie są mu niezbędne. Omawiane zagadnienia opatrzone są licznymi przykładami z rozwiązaniami oraz wieloma ilustracjami pochodzącymi z innych dziedzin wiedzy, przede wszystkim z biologii.
Autor stara się pokazać termodynamikę nie tylko poprzez zjawiska w przyrodzie i przez matematyczny formalizm służący do ich analizy. Omawia więc w podręczniku, przede wszystkim w tomie drugim, także zagadnienia bardzo rzadko lub nawet nigdy nie dyskutowane w podręcznikach termodynamiki, wpisujące tę dziedzinę nauki w szerszy kontekst kultury i cywilizacji. Obok bogactwa treści jest to jeden z podstawowych walorów książki.
W kilku miejscach Czytelnikowi potrzebna będzie znajomość metod fizyki statystycznej, na gruncie której fizycy uzasadniają termodynamikę – naukę fenomenologiczną. Fragmenty te można pominąć, niemniej nadają one książce pewną głębię.