Opis
Programista tworzy, kraker zmienia - tak można by sparafrazować znane powiedzenie w odniesieniu do komercyjnego przegrywania oprogramowania. Programy można przed nielegalnym rozpowszechnianiem zabezpieczyć na wiele sposobów. Każde zabezpieczenie - jak głosi inne powiedzenie - da się jakoś obejść. Niekiedy jest to tylko kwestia czasu, jednakże również czas jest dla firm wprowadzających na rynek nowe programy ważnym czynnikiem nie należy do przyjemności stwierdzenie, że krążek instalacyjny z grą, która nie miała być freeware już w kilka dni po premierze handlowej krąży wśród użytkowników w dziesiątkach kopii, a potrzebny krak można bez trudu znaleźć w Internecie.
W rywalizacji programistów z krakerami zdecydowaną przewagę mają ci ostatni. Dzieje się tak, dlatego że większość programistów oraz firm produkujących software nie uświadamia sobie, jak bardzo zdesperowani są inni programiści, by złamać najróżniejsze klucze, oszukać kontrole oryginalności CD, ograniczenia czasowe i wszelkie inne, jakie może mieć płatny program i jakie jest wyposażenie warsztatowe tych ludzi. Choć na razie krakerzy górują pod względem bogactwa wiedzy umieszczonej na serwerach sieciowych, nie istnieje na świecie chociażby jeden serwer, poświęcony opisom antykrakerskich zabezpieczeń programów. Niechaj książka "Cracking. Jak przed nim się bronić" przynajmniej otworzy oczy wszystkim firmom produkującym oprogramowanie, by spojrzały na problem z perspektywy swych strat finansowych i dostrzegły, którędy im te wielkie pieniądze uciekają. A uciekają, ponieważ kiepsko zabezpieczone produkty są z powodzeniem kopiowane. Autor, który przede wszystkim z własnej ciekawości zajmuje się problematyką krakerstwa i zabezpieczania programów, poglądowo przedstawia w swej książce metody, jak efektywniej można te programy chronić przed przed niedozwolonym użytkowaniem i rozpowszechnianiem. Pokazuje słabe punkty programów z pozoru dobrze zabezpieczonych, objaśnia sztuczki, jakimi zazwyczaj posługują się krakerzy przy pokonywaniu zabezpieczeń i proponuje konkretne rozwiązania, jak te programy lepiej zabezpieczać. Można więc tę książkę bez przesady nazwać lekturą obowiązkową dla każdego, kto swój program pisze dla celów komercyjnych.
Książka wyposażona jest w płytę CD-ROM z dziesiątkami programów do kompresowania i kodowania w celu ich zabezpieczenia, debugerów i ich wykrywaczy, z praktycznymi projektami zabezpieczeń oraz kompletnymi przykładami z książki.