Opis
Katalog towarzyszący wystawie poświęconej sztuce średniowiecznego witrażu w Polsce jest pierwszą, tak obszerną prezentacją najważniejszych symboli wieków średnich ściśle wpisanych w kompozycję architektoniczną obiektów sakralnych.
Witraże były przede wszystkim dziełami rzemieślników, którzy poza artystyczną formą nie mogli zapominać o technologii szklanych obrazów. Były fenomenem łączącym ludzkie rzemiosło z naturą; synergią tego, co powstawało cierpliwie z rąk ludzkich i tego, co żyje tylko dzięki sile światła. I to właśnie światło, po dzień dzisiejszy nadaje moc uwięzionym kawałkom szkła, wciąż opowiadającym nam swe historie.
Publikacja oprowadza nas po wystawie o tej samej nazwie i jest próbą kompleksowego wprowadzenia do tematyki witrażu. To fascynująca historia o burzliwych losach sztuki, która po okresie swojej świetności zdążyła być zapomniana w następnych epokach. Publikacja dostarcza czytelnikowi bogatą literaturę podmiotu wraz z dokumentacją prac konserwatorskich. Dzięki czemu katalog jest bezcennym źródłem wiedzy dotyczącym polskiego witrażu średniowiecznego.