Więcej o tym numerze
Zaprenumeruj "Znak"
Czy chrześcijanie przegrywają walkę z czasem? Bez przesady...
Tezę o ich przegrywaniu, nienadążaniu, spóźnianiu się etc. głoszono w dziejach wielokrotnie. I zawsze okazywało się, że "stat Crux, dum volvitur orbis" ("Krzyż trwa, choć zmienia się świat"). Co, oczywiście, nie jest sprzeczne z mnogimi przykładami przegrywania konkretnych osób: przedstawicieli Kościołów, chrześcijan rożnych denominacji. A także: konkretnych instytucji.
W listopadowym numerze "Znaku" pisze o tym między innymi czeski teolog ks. Oto Mádr, pokazując napięcie pomiędzy Urzędem Nauczycielskim Kościoła a teologią, między ortodoksją a tolerancją i - w konsekwencji - między prawdą a wolnością. W numerze publikujemy również fragment książki A Secular Age Charlesa Taylora - o nowych szlakach, jakie otwierają się przed chrześcijaństwem. Dzieło to, naszym zdaniem, może dziś odegrać rolę podobną do tej, jaką dla pokolenia założycieli "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku" odegrał niegdyś Humanizm integralny Jacques'a Maritaina. Mamy nadzieję, że ta przełomowa książka znajdzie w Polsce wydawcę. Zwieńczeniem naszych rozważań na temat sposobu obecności uczniów i wyznawców Chrystusa w czasach nowoczesnych jest esej Jeana Delumeau poświęcony chrześcijańskiej nadziei.
Polecamy ponadto artykuł o związkach łączących humanizm i katolicyzm z... erotyzmem (Piotr Graczyk) i wnikliwy opis chrztu jako rytuału inicjacji (Michał Masłowski).