Opis
Postępowanie Zabezpieczające i Egzekucyjne to ponad dwadzieścia pozycji książkowych, razem kilka tysięcy stron poświęconych problemom egzekucji i zabezpieczenia. Poruszono w nich zagadnienia teoretyczne oraz wskazano problemy praktyczne związane z prowadzeniem egzekucji i dokonywaniem zabezpieczenia roszczeń w obecnym czasie. W poszczególnych publikacjach omówiono wszystkie rozdziały części II i III kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z jego systematyką. Wiedza odnosząca się np. do danego sposobu egzekucji zawarta jest w odrębnych publikacjach. Każda z publikacji w serii zawiera kompleksowe omówienie tytułowego zagadnienia.
Serię Postępowanie Zabezpieczające i Egzekucyjne otwiera pierwsza pozycja poświęcona zagadnieniom ogólnym odnoszącym się do czynności egzekucyjnych. Zawarte w niej uwagi dotyczą wszystkich kolejnych części cyklu. Stąd zdecydowano o wyłączeniu tych zagadnień do odrębnej książki rozpoczynającej serię. Autorem tomu „Czynności egzekucyjne. Zagadnienia ogólne” jest dr Zbigniew Szczurek, wieloletni sędzia i prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, praktyk prawa egzekucyjnego, autor, który z naszym Wydawnictwem współpracuje od początku jego istnienia. Pod jego redakcją naukową ukazało się wiele pozycji najwyższej wagi – w tym m. in. Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz, Egzekucja sądowa w prawie polskim. Jest nam – jako Zespołowi Wydawnictwa – ale również mi osobiście – jako długoletniemu współpracownikowi i współautorowi – niezmiernie miło, że to właśnie książka autorstwa dr. Zbigniewa Szczurka rozpoczyna niniejszą serię.
Redaktor naukowy
dr Grzegorz Sikorski
Autor recenzowanego opracowania uczynił tematem swoich rozważań bardzo ważne i złożone zagadnienie pojęcia czynności egzekucyjnej. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że dotychczas tematyka ta nie doczekała się całościowego omówienia, co niewątpliwie stanowi istotną lukę w nauce postępowania cywilnego. Należy z zadowoleniem przyjąć opracowanie, które dzięki zaprezentowaniu przez jego Autora szerokiego spektrum zagadnień egzekucyjnych z pewnością może zostać wpisane w szerszą dyskusję na temat czynności egzekucyjnych i oceny ich skuteczności.
Z recenzji dr. hab. Andrzeja Jarochy