Opis
Trzecie wydanie znanej publikacji uwzględnia zmiany w procedurze cywilnej związane z likwidacją postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych, wprowadzeniem nowych reguł prezentacji materiału procesowego przez strony w systemie dyskrecjonalnej władzy sędziego, których przejawem jest nałożenie na strony ciężaru wspierania postępowania sądowego, zmianą modelu pozyskiwania przez sąd materiału faktycznego i dowodów oraz udzielaniem przez sąd pouczeń obligatoryjnych i fakultatywnych.
Omówiono ponadto nowe regulacje prawne dotyczące m.in. zdolności sądowej i procesowej, pełnomocnictwa procesowego, apelacji, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty upominawczego, zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, skargi na orzeczenie referendarza sądowego oraz środków prawnych w postępowaniu egzekucyjnym. Nowe regulacje prawne zostały opisane z uwzględnieniem rozwiązań intertemporalnych przyjętych w noweli do Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 3 maja 2012 r.
Jest to publikacja przygotowana specjalnie dla praktyków – adwokatów, radców prawnych, radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, rzeczników patentowych, aplikantów adwokackich i radcowskich, referendarzy sądowych oraz asystentów sędziów, a także innych pełnomocników procesowych występujących przed sądami w sprawach cywilnych.
Henryk Pietrzkowski – sędzia Sądu Najwyższego, znany z wielu opracowań i artykułów z zakresu prawa cywilnego, m.in. komentarza do Kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej postępowania egzekucyjnego oraz Metodyki pracy sędziego w sprawach cywilnych. Jest współautorem komentarza do Kodeksu cywilnego oraz książek: Reprezentacja Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz Wzory pism procesowych w sprawach cywilnych, gospodarczych i rejestrowych.