Opis
Książka stanowi kompleksowe omówienie problematyki postępowania nieprocesowego, w którym rozpatrywane są sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego, osobowego i innych, wymienione bezpośrednio w przepisach kodeksu postępowania cywilnego oraz wskazane w ustawach szczególnych.
Autor – praktyk, a zarazem teoretyk prawa – w przejrzysty sposób przedstawia czynności sądu i uczestników postępowania nieprocesowego, omawia warunki, sposób i skutki ich dokonywania, a także zmiany wynikające głównie z kolejnych nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Istotną część opracowania jest omówienie uchybień sądu i uczestników postępowania na poszczególnych etapach postępowania nieprocesowego w kontekście prawa krajowego i na tle „minimalnego standardu europejskiego”. W publikacji przedstawiono nie tylko ich konsekwencje, ale także prawne i praktyczne możliwości usunięcia skutków tych uchybień w poszczególnych stadiach instancyjnych postępowania cywilnego.
W pracy przytoczono obszerne piśmiennictwo prawnicze i orzecznictwo sądów krajowych.
Opracowanie przeznaczone jest przede wszystkim dla sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy oraz aplikantów tych zawodów prawniczych. Zainteresuje również przedstawicieli nauki prawa cywilnego i prawa postępowania cywilnego.