Opis
Publikacja została przygotowana z myślą o uzupełnieniu codziennej terapii afazji. Zadania zawarte w serii zeszytów pomogą w usprawnieniu pisania, czytania, mówienia i rozumienia. Podział na ćwiczone funkcje i poziomy trudności ułatwia wybór odpowiedniego zeszytu ćwiczeń.
Afazja to – ogólnie ujmując – zaburzenia w komunikowaniu się związane z deficytami językowymi, powstałymi na skutek uszkodzenia mózgu (np. udaru, urazu). Nasilenie i rodzaj objawów afazji zależą od wielu czynników, między innymi wielkości uszkodzonego obszaru i jego lokalizacji w mózgu.
Podjęcie terapii afazji powinno być poprzedzone dokładnym, przeprowadzonym przez specjalistę badaniem pozwalającym ocenić, które funkcje językowe (rozumienie, nazywanie, powtarzanie, tworzenie dłuższych wypowiedzi czy też pisanie
i czytanie) zostały zaburzone. Istotne jest również określenie głębokości zaburzeń oraz postawienie hipotez o przyczynach trudności, np. zaburzenie różnicowania słuchowego dźwięków, trudności w mówieniu, deficyty leksykalne.