Opis
Bardzo bogata, choć mało w Polsce znana, literatura niderlandzka dawnych epok jest we Wrocławiu przedmiotem intensywnych badań akademickich. W ostatnim ćwierćwieczu, w latach 1992–2017, badania te prowadzone były przez coraz liczniejsze grono niderlandystów z Katedry Filologii Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego, zainteresowanych holenderskim i flamandzkim średniowieczem, renesansem, barokiem, oświeceniem oraz (pre-)romantyzmem. Inspiracją były i są dla nich m.in. tysiące dzieł z dawnych Niderlandów, zgromadzone we wrocławskiej Bibliotece Uniwersyteckiej: średniowieczne rękopisy, stare druki z poezją niderlandzkiego Złotego Wieku, grafiki, kartografia...
Z biegiem lat te działania dawnoliterackie nabierały coraz szerszego zasięgu: oprócz badań czysto naukowych rozwijały się też inicjatywy studenckie, realizowane były przedsięwzięcia kulturalne, zacieśniała się współpraca międzynarodowa, zarówno z Belgią i Holandią, jak i z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.
W roku 2017 obchodzono jubileusz 25-lecia działalności wrocławskiej Pracowni Dawnej Literatury Niderlandzkiej. Na kartach tej książki przedstawiona jest historia i teraźniejszość tej działalności.
Książka w językach polskim i niderlandzkim.