Opis
Struktura książki obejmuje cztery zasadnicze rozdziały:
- w pierwszym rozdziale wyszczególniono najistotniejsze momenty regulacyjnego wymiaru procesu przemian w sektorach telekomunikacyjnych na świecie. Uwaga została skoncentrowana głównie na podejściu do dostosowań narzędzi regulacji sektorów telekomunikacyjnych w USA i Europie, w tym głównie w Wielkiej Brytanii.
- w drugim rozdziale uwaga czytelnika jest kierowana ku teoretyczno-ekonomicznym podstawom regulacji sektora telekomunikacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem dążenia deregulacyjnego objawiającego się wprowadzaniem konkurencji, wrażaniem narzędzi przynoszących efekty bliskie tym oczekiwanym w konkurencji oraz zabezpieczającym prywatne korzyści w razie sporów regulacyjnych. Uwaga zostaje zwrócona na innowacyjne narzędzie regulacyjne, jakim była regulacja pułapu cenowego.
- kolejny trzeci rozdział stanowi zarys najważniejszych uwarunkowań rozwoju sektora telekomunikacyjnego, biorących swój początek w postępie technologicznym i sięgających aż po adaptacje instytucjonalne.
- ostatnia część książki stanowi próbę komparatystycznego podejścia do przemian deregulacyjnych, obserwowanych w gospodarkach światowych.
Prezentacja zestawień porównawczych zostaje oparta na danych dostarczanych w ramach prac sprawozdawczych i badawczych, przez takie organizacje jak: Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Bank Światowy.