Zmiana zaczyna się od umiejętnej rozmowy Wprowadzanie zmian w życiu często wiąże się z rozterkami i obawami utrudniającymi podjęcie decyzji oraz realizację zamierzeń. Odpowiednie narzędzia oparte na dialogu motywującym (DM) pomogą pokonać te bariery i umożliwią trwałą zmianę. William R. Miller i Stephen Rollnick z dużą dozą empatii i zrozumienia wyjaśniają, na czym polega metoda DM oraz jak skutecznie stosować ją w praktyce terapeutycznej. Omawiają podstawowe zadania w pracy z klientami: angażowanie, ukierunkowywanie, wywoływanie oraz planowanie. W zaktualizowanym wydaniu znalazły się informacje o stosowaniu języka zmiany w stanach ambiwalencji, sposobach wzmacniania motywacji oraz unikania typowych pułapek komunikacyjnych. Wyjaśnione krok po kroku etapy prowadzenia dialogu motywującego pozwalają skutecznie wspierać innych w ich drodze do pozytywnej transformacji.
Książka zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą usprawnić proces terapeutyczny. Skorzystają z niej nie tylko specjaliści pracujący w obszarze zdrowia psychicznego, ale także pracownicy socjalni, pedagodzy czy trenerzy interpersonalni. Dla osób, które po raz pierwszy spotkają się z Dialogiem motywującym, wartością może być sam sposób prezentacji metody. Mistrzostwo jej autorów pozwala im na przedstawienie najtrudniejszych kwestii w prosty i przystępny sposób. Tych, którzy znają poprzednie wydania i są już z podręcznikiem zaprzyjaźnieni, prawdopodobnie zaintryguje nowe spojrzenie na stare sprawy, w tym redefinicja dotychczasowych pojęć związanych z DM. Dowiedzą się między innymi, jakie są zadania w DM, czym różni się stare dobre „wywoływanie” od nowego, równie dobrego, „umacniania” oraz czym jest podejście wahadłowe. Brzmi ciekawie? Dla mnie bardzo. Zapytano mnie o zdanie, więc polecam, jednak decyzję, czy włączyć tę książkę do Waszej biblioteczki, podejmijcie Państwo sami – jak to w DM. Monika Meinhart-Burzyńska, prezes Zarządu Polskiego Instytutu Dialogu Motywującego W nowym wydaniu podręcznika znajdziemy przejrzysty opis podstaw DM z przykładami, zaktualizowaną terminologię oraz specjalne sekcje „Dla terapeutów”. Wciąż jednak jest to książka dla wszystkich zajmujących się pomaganiem w zmianie, a teraz również – w długotrwałym rozwoju.
dr Małgorzata Adamczyk-Zientara, psychoterapeutka i superwizorka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, terapeutka motywująca Polskiego Stowarzyszenia Dialogu Motywującego (d. PTTM), członkini Motivational Interviewing Network of Trainers Dialog motywujący. Jak pomóc ludziom w zmianie i rozwoju to pozycja obowiązkowa zarówno dla doświadczonych praktyków, jak i dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z metodą dialogu motywującego.
Miller i Rollnick z mistrzowską precyzją tłumaczą kluczowe elementy DM – zrozumiały język, empatyczne podejście autorów i praktyczne wskazówki czynią z tej książki nie tylko podręcznik, ale i inspirację dla każdego, kto chce skutecznie wspierać innych w procesie transformacji. Zygmunt Medowski, przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego dr Robert Rejniak, przewodniczący Rady Programowej Polskiego Towarzystwa Dialogu Motywującego
O Autorach William R. Miller, PhD– emerytowany profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie Nowego Meksyku, współtwórca metody dialogu motywującego. Jego główne obszary zainteresowań naukowych to leczenie i profilaktyka uzależnień oraz szerokie zastosowanie psychologii zmiany. Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jest autorem kilkudziesięciu książek i setek artykułów. Stephen Rollnick, PhD – honorowy profesor na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Cardiff, współtwórca metody dialogu motywującego. Specjalista w zakresie zdrowia psychicznego i chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca oraz HIV/AIDS. Jest autorem licznych artykułów naukowych i książek dotyczących wspierania ludzi w procesie zmiany.