Od prekambru do holocenu
Niezwykle bogata w ilustracje i informacje księga dla prawdziwych badaczy prehistorii. Książka obejmuje wiadomości podstawowe - od powstania pierwszych skamielin i nazw pierwszych fosylii, opis lasów karbońskich z charakterystycznymi paprociami, ogromnymi widłakami, skrzypami i torfami. Poznajemy dinozaury drapieżne, roślinożerne, gigantyczne stworzenia morskie. Czytamy o budowie ich organizmów i szczegółowych funkcjach piór i skrzydeł u owiraptora lub archeopteryksa. Zdobywamy wiedzę o wczesnych ssakach i ewolucji człowieka. O zlodowaceniach, lasach bursztynowych, niezwykłych skamieniałościach i badaniach nad nimi.
W treść książki zawiera się fachowe słownictwo przedstawione w przystępnej, wyjaśniającej formie. Wszystkie hasła opatrzone są niezwykle dokładnymi ilustracjami. Karty książki mają wewnętrzne, wysuwane ilustracje z dodatkowymi informacjami. Poszczególne obrazki są otwierane i dzięki temu można zajrzeć do układu trawiennego brachiozaura lub obejrzeć szkielet mamuta włochatego.
Bardzo atrakcyjnym i niezbędnym elementem książki jest dołączona do niej lupa, dzięki której jeszcze lepiej można przyjrzeć się wskazanym, wyjątkowym zjawiskom w świecie dinozaurów.
Fragment rozdziału: ZLODOWACENIE
"Niemal 3 miliony lat temu, w plejstocenie, klimat na Ziemi zaczął się ochładzać. Nadeszła epoka lodowcowa, która objęła znaczną część naszej planety. Olbrzymie lodowce kontynentalne pokryły niemal całą Europę, zachodnią Syberię, Amerykę Północną, Grenlandię, Argentynę i Tasmanię. Klimat plejstoceński ulegał wahaniom, a fale zimna przeplatały się z ociepleniami. Podczas zimnych okresów opadał poziom morza, co umożliwiało zwierzętom i ludziom migracje, np. z Azji do Australii i Ameryki. Wszystkie stworzenia zostały zmuszone do przemieszczenia się w cieplejsze regiony Ziemi".