Opis
Karol Darwin jest niewątpliwie jednym z najsławniejszych naukowców wszechczasów. Jego zainteresowania krążyły wokół powstawania i ewolucji gatunków, a także odpowiedzi na pytanie skąd pochodzi człowiek, dlaczego gatunek ludzki był w mocy wykształcić takie, a nie inne cechy przystosowawcze i wyjaśnieniu, co zadecydowało o wyglądzie homo sapiens. Darwin wyraził jawny sprzeciw wobec kreacjonizmu, syntezował ówczesną wiedzę o ewolucji uzupełniając ją o własne badania i spostrzeżenia. Tym sposobem stał się ojcem teorii ewolucji zasadzającej się na podpartym faktami wywodzie naukowym. W 1871 roku ogłasza drukiem The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex, w której to książce wprowadza pojęcie doboru płciowego i rozważa wykształcanie się drugorzędnych cech płciowych, jako podstawy doboru naturalnego zwierząt. Darwin pisze:
Wypada zatem, że skoro samce lepiej uorganizowane, jako też i samce uorganizowane gorzej w jednakowych znajdują się warunkach w walce o byt indywidualny, a w różnych w walce o byt rasowy, przeto różnice w ich organizacji przypisać właśnie należy wpływowi tej ostatniej walki [o samicę – przyp. aut.]. Potrzeba uwydatnienia tej różnicy zmusiła mnie do wyłączenia z dziedziny zjawisk doboru przyrodniczego tych modyfikacyj, które powstają pod wpływem walki o byt rasowy, a które, gwoli tego, społem wzięte następstwami doboru płciowego nazwałem. W wielu jednak razach nadzwyczaj trudno odróżnić następstwa doboru płciowego od następstw przyrodniczego doboru: z drugiej znów strony duże tomy można by wypełnić opisem drobnych różnic międzypłciowych tak w układzie nerwowym, jakoteż mięsnym i kostnym. Zważywszy atoli, że przedmiot to jest bardzo ważny, postaram się więc, pomijając szczegóły i drobnostki, opisać choćby tylko główne fenomen, przytaczając po parę przykładów z każdej z kolei gromady zwierzęcej.
Najbardziej znanym przykładem, wyjaśniającym rozwój drugorzędnych cech płciowych jest pawi ogon. Samce pawia dążą do posiadania jak najpiękniejszego ogona aby wabić samice. Jednocześnie staje się on lepiej widoczny dla innych zwierząt. Jednak zysk płynący z przekazania genów jest większy niż koszt w postaci stania się posiłkiem jakiegoś drapieżnika. To sprawiło, że pawie ogony na długie lata stały się przedmiotem zażartych sporów naukowych. Wielokrotnie obalana, podnoszona i dyskutowana teoria ewolucji Darwina na zawsze pozostanie jednak ważnym głosem dyskusji naukowej i bezsprzecznie stanowi podwaliny współczesnej wiedzy o powstaniu gatunku ludzkiego, a dzieło Darwina na zawsze wpisze się w światową bibliografię.
Tłumaczenie The Descent... pod tytułem Dobór płciowy ukazało sie w Polce po raz pierwszy w 1875 roku, a dokonał go Ludwik Masłowski. Są to dwa tomy okraszone wieloma czarno-białymi rycinami. Wykonaliśmy reprint tego niezwykłego dzieła, nie zmienialiśmy treści, ani nie uwspółcześnialiśmy pisowni. Nie dodawaliśmy także przypisów i komentarzy, aby oddać na Państwa ręce książkę o treści identycznej, jak oryginał. Tekst został jedynie oczyszczony z wszelkich plam, dopisków i podkreśleń.
Reprint został oprawiony w twardą okładkę wykonaną z surowej, czarnej tektury z grzbietem z szarego, fakturowanego papieru z białym zadrukiem. Na przedniej części oprawy umieściliśmy ręcznie montowaną naklejkę tytułową. Blok dodatkowo zdobią zadrukowane wyklejki, kapitałki oraz wstążeczka czytelnicza. Książka ta z pewnością zachwyci niejednego naukowca, adepta medycyny lub biologa, stanowiąc wspaniały prezent na każdą okazję.