Opis
Publikacja poświęcona jest budzącej w ostatnim okresie wiele kontrowersji instytucji opodatkowania dochodów nieujawnionych.
Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych to publikacja, w której szczegółowo omówiono nowe przepisy dotyczące dochodów nieujawnionych, zasad ich opodatkowania oraz postępowania podatkowego.
Niniejsze 2. wydanie uwzględnia aktualny stan prawny i opiera się na obowiązujących przepisach ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), ustawy z 29.8.1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz innych ustaw.
Ponadto uwzględnia najnowsze projektowane zmiany m.in. wprowadzane ustawą z 16.1.2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Druk sejmowy Nr 3032 Sejm VII kadencji), która dotyczy uregulowania w kompleksowy sposób zasad opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych
Publikacja została zaktualizowana i uzupełniona o najnowsze orzecznictwo i poglądy doktryny.
Celem niniejszej publikacji jest nie tyle przedstawienie regulacji mających zastosowanie do opodatkowania dochodów nieujawnionych przez pryzmat ich braków legislacyjnych i sformułowanie postulatów de lege ferenda, ile przede wszystkim analiza sposobu ich stosowania przez administrację podatkową w takim kształcie, w jakim obecnie obowiązują, z uwzględnieniem znaczenia ostatnich zmian oraz sposobu oceny tej działalności dokonywanej przez sądy administracyjne.
Niniejsza publikacja została podzielona na rozdziały, w których omówiono następujące zagadnienia m.in.:
Opodatkowanie dochodów nieujawnionych – instytucja, regulacje, cechy szczególne (m.in. pojęcie dochodów nieujawnionych, ocena wykorzystania instytucji opodatkowania dochodów nieujawnionych),
Zakres podmiotowy opodatkowania dochodów nieujawnionych (m.in. podmioty typowane jako mogące posiadać dochody nieujawnione, pozostawanie w związku małżeńskim a opodatkowanie dochodów nieujawnionych),
Gromadzenie informacji o dochodach nieujawnionych (m.in. źródła pozyskiwania informacji o podmiotach typowanych do kontroli, informacje uzyskane w wyniku współpracy międzynarodowej),
Zasady ustalania dochodów nieujawnionych (m.in. ustalenia dotyczące wydatków i zgromadzonego mienia, ustalenia dotyczące zgromadzonego mienia stanowiącego źródło finansowania wydatków),
Kontrola i postępowanie podatkowe dotyczące dochodów nieujawnionych (m.in. postępowanie dowodowe w postępowaniu dotyczącym dochodów nieujawnionych, decyzja podatkowa w sprawie opodatkowania dochodów nieujawnionych).
W prezentowanym opracowaniu analizie poddano orzecznictwo sądów administracyjnych, ze szczególnym naciskiem na przedstawienie najnowszych wyroków. Wskazano także podstawowe, powstające w praktyce wątpliwości, elementy dyskusyjne instytucji dotyczące zarówno zagadnień materialnoprawnych, jak i kwestii proceduralnych, mających istotne znaczenie w toku postępowania w sprawie opodatkowania dochodów nieujawnionych. Sformułowano propozycje ich rozstrzygnięcia na gruncie obowiązujących przepisów co ma szczególne znaczenie dla codziennej praktyki stosowania analizowanych unormowań oraz może stanowić wskazówkę dla ustawodawcy co do ewentualnych kierunków zmiany przepisów w przyszłości.
W publikacji nie ograniczono się jedynie do przedstawienia kształtu normatywnego instytucji, lecz podjęto szersze zagadnienie, jakim jest sposób stosowania aktualnie obowiązujących regulacji oraz ocena tego stosowania dokonywana przez sądy administracyjne.
Opracowanie adresowane jest do osób zajmujących się zawodowo problematyką podatkową, szczególnie do doradców podatkowych, pracowników administracji podatkowej, adwokatów, radców prawnych oraz sędziów sądów administracyjnych.