Opis
Opracowanie w sposób kompleksowy prezentuje zakres dozwolonego korzystania przez media z cudzych utworów na podstawie licencji ustawowych zawartych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Analizą objęte zostały uprawnienia, które mogą mieć zastosowanie w działalności prasowej z uwzględnieniem najnowszych zmian dokonanych w tej materii. Autorka przeanalizowała możliwości wtórnego rozpowszechnienia przez media utworów i ich opracowań na podstawie art. 25 pr. aut. Oprócz tego poszczególne rozdziały dotyczą między innymi prawa do korzystania z przemówień, mów, wystąpień, wykładów i kazań, prawa do korzystania z utworu w ramach parodii, pastiszu i karykatury, czy prawa do przypadkowego włączenia cudzego utworu do własnego.
Czytelnik dowie się o kontrowersjach i sporach dotyczących interpretacji poszczególnych instytucji dozwolonego użytku publicznego. Zostały bowiem przedstawione różnorodne poglądy zarówno doktryny polskiej, jak i francuskiej oraz orzecznictwo nie tylko sądów polskich, ale również francuskich.
Znaczna część opracowania poświęcona została prawu autorskiemu międzynarodowemu oraz europejskiemu, włącznie z drobiazgową analizą orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości, co także jest przydatne przy wykładni polskich przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Z uwagi na powyższe książka będzie przydatna zarówno dla prawników praktyków zajmujących się problematyką prawa autorskiego – sędziów, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów – ale również dla studentów wydziałów prawa jak i dziennikarstwa. Opracowanie jest także przeznaczone dla pracowników mediów i dziennikarzy, którzy na co dzień w swojej pracy zawodowej wykorzystują przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.