Opis
Fabularyzowana biografia wybitnego XVII-wiecznego malarza z Antwerpii Jacoba Jordaensa. Już za życia uważany był za drugiego po Rubensie mistrza szkoły flamandzkiej. Malował sceny rodzajowe, obrazy mitologiczne i religijne. Najbardziej znane dzieła Jordaensa to: Król pije (w kilkunastu różnych wersjach), Czterej Ewangeliści, Artysta i jego rodzina w ogrodzie, Święto fasolowe. Kolekcje prac artysty posiadają największe muzea na świecie - Prado, Ermitaż, Luwr, a także Muzeum Narodowe w Warszawie.
Holewiński wiarygodnie i realistycznie przedstawia domowe i zawodowe życie malarza. Aż trudno uwierzyć, że tych informacji nie wyczytał w autobiografii, pamiętniku, czy choćby wspomnieniach uczniów Jordaensa. Czytelnik poznaje emocje, uczucia, cele i motywy postępowania głównego bohatera.
Wacław Holewiński (ur. 1956) zajmuje się literaturą wszechstronnie. Opublikował kilka powieści: Lament nad Babilonem (2003), Za późno na modlitwę (2003), Przeżyłem wszystkich poetów (2004), Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów (2005). Jest autorem dramatów: Znieczuleni, Zazwyczaj śnimy w samotności, Dyfuzja i Tinta. Przygotował także do druku obszerny wybór dzienników Krzysztofa Mętraka. Od 2005 roku jest wiceprezesem Warszawskiego Oddziału SPP.