Opis
Prezentowana książka ma charakter monografii i składa się z dziewięciu autorskich części, w których zanalizowano zakres i skalę zjawiska drugich domów w Polsce oraz scharakteryzowano cechy rozkładu przestrzennego w układzie regionalnym. Dokonano też syntetycznej oceny znaczenia drugich domów dla rozwoju obszarów wiejskich zarówno w odniesieniu do struktur lokalnych, jaki w kontekście kształtowania rozwoju regionalnego z uwzględnieniem czynników ekonomicznych i społeczno-kulturowych.
Tom otwiera oparte na szerokim przeglądzie literatury zagranicznej i krajowej opracowanie Adama Czarneckiego i Krystiana Heffnera, w którym dokonano przeglądu ujęć teoretycznych kwestii drugich domów (rozdz. 1). W następnym rozdziale Krystian Heffner przedstawia założenia badawcze, a w szczególności podstawowe cele i hipotezy oraz precyzuje obszar badania w sensie przestrzennym. Charakterystykę i analizę wymiaru ilościowego zjawiska drugich domów poprzedzono omówieniem rozumienia tego zjawiska w statystyce ogólnej autorstwa Izasława Frenkela (rozdz. 3).
W kolejnej części (rozdz. 4) omówiono skalę zjawiska i zróżnicowanie przestrzenne (Krystian Heffner), natomiast Jolanta Jakóbczyk-Gryszkiewicz dokonała w rozdziale 5 charakterystyki drugich domów, wychodząc od oddziaływań, powiązań i uwarunkowań przestrzennych ich lokalizacji. Niezwykle interesującym fragmentem książki jest analiza relacji ekonomicznych (kupno-sprzedaż) między właścicielami drugich domów a miejscowymi mieszkańcami zrealizowana przez Małgorzatę Twardzik (rozdz. 6).
W rozdziale 7 przedstawiono wpływ zjawiska drugich domów na rozwój ekonomiczny obszarów wiejskich (Adam Czarnecki i Krystian Heffner), a książkę zamyka Podsumowanie (także w wersji angielskiej) prezentowanych problemów (Krystian Heffner), uzupełnia zaś wykaz wykorzystanej literatury związanej z tematem.